Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal için CHP Genel Merkezi ve TBMM'de tören düzenlendi. Baykal'ın cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı

84 yaşında vefat eden eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili için Genel Merkezi ve TBMM'de tören düzenlendi.

Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı - 1

Cumartesi günü 84 yaşında vefat eden 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 ve 27'nci dönem milletvekili, 37'nci Hükümet Maliye Bakanı, 42'nci Hükümet Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 52'nci Hükümet Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı 'ın törenine eşi Olcay Baykal, çocukları Aslı Baykal, Ataç Baykal, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'nin eski genel başkanları Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP grup başkanvekilleri, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri ve partililer katıldı.

"BABAM TÜRKİYE SEVDALISIYDI"

Deniz Baykal için saygı duruşunda bulunulduktan sonra konuşan Prof. Dr. Ataç Baykal, babasının neredeyse 70 yıllık bir CHP'li olduğunu belirterek, "100 yıllık CHP tarihinin çok uzun bir kesitini bizzat yaşamış bir ulu çınarı uğurluyoruz. Tüm CHP'lilerin ortak bir yönü vardır; bu da vatanseverliktir. Babam Deniz Baykal bir sevdalısıydı, bir vatanseverdi. Bu nedenle CHP'de yerini almıştır. Tüm Türkiye sevdalılarına, tüm vatanseverlere sahip çıkılması ve CHP çatısı altında toplanması babamın CHP'ye vasiyetidir" dedi.

"ÜLKEMİZDE HÜRRİYETİ TESİS EDECEĞİZ"

Murat Karayalçın, Hikmet Çetin ve Altan Öymen'in duygularını ifade etmesinin ardından Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasını Deniz Baykal'a ithafen yaptı.

Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı - 2

Kılıçdaroğlu, "Sayın Genel Başkanım, huzurunuzda söz veriyorum; ülkemizde mutlak anlamda hürriyeti tesis edeceğiz. Ömrünüzü verdiğiniz demokrasi ve özgürlük mücadelesini tamamlayacağız. Bu duygularla size Allah'tan rahmet, sevgili eşiniz Olcay Baykal Hanımefendiye ve ailenizin tüm bireylerine, ailesine sabır ve baş sağlığı diliyorum." ifadelerini kullandı.

TBMM'DE TÖREN

Vefat eden eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili için TBMM'de töreni düzenlendi.

Törene, Deniz Baykal'ın eşi Olcay, oğlu Ataç, kızı Aslı Baykal ve yakınlarının yanı sıra TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski başbakan Tansu Çiller, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri ve eski siyasetçiler katıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI

Baykal için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle namazını takiben namazı kılındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende Baykal'ın eşi Olcay Baykal taziyeleri kabul etti.

Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı - 3

Baykal, Ahmet Hamdi Akseki Camii'ndeki namazının ardından Devlet Mezarlığında toprağa verildi.

Deniz Baykal son yolculuğuna uğurlandı - 4

Sayfa Yükleniyor...