Deniz, kum, güneş ve 1,5 milyon $’lık burs

Garanti Koza, Esenyurt’ta farklı bir mimaride deniz, kum, güneş ve yeşil temasının birarada sunulacağı rezidans projesine başlıyor. Akkoza'da oturan başarılı öğrencilere ise 1,5 milyon dolarlık karşılıksız burs sağlanacak.

26.03.2012 - 09:36

Deniz, kum, güneş ve 1,5 milyon $’lık burs

İstanbul'un yeni cazibe merkezi Esenyurt'ta en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olarak Aralık 2007 yılında hayata geçen Akkoza'nın inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 1'inci ve 2'nci fazın ortaklıklarla inşa edildiği, 3'ncü fazın inşatının ise tamamen Garanti Koza tarafından üstlenildiği projede şimdi de 4'ncü etap inşaatı için kollar sıvandı. Son etapta da Garanti Koza tek başına devrede olacak.

Garanti Koza Yurtdışı İşler Koordinatörü Coşkun Erginer, Bugün Gazetesi’ne 4'ncü etap projede çok farklı bir mimari ile 1 ay içinde lansmana çıkılacağını dile getirdi.

Deniz, kum, güneş ve yeşil temasının bir arada sunulacağı rezidans projesinde evlerin metrekare fiyatı 2 bin 500 liradan başlayacak. Sitede yeşil alanlara ise çok geniş yer ayrılacak. Coşkun Erginer, Kozaşehir'de fiyatların 1.500 lira seviyesinden başladığını şu anda 2 bin lira seviyesinde olduğunu ve yeni satışa çıkılacak bloklarda metrekare fiyatının 2 bin 500 lira olacağını söyledi. Rezidanslarda 1+1'den 5+2'ye değişik büyüklüklerde konut tipine yer verilecek.

5 BİN METREKARELİK SPOR KOMPLEKSİ

4'ncü etapta spor kompleksi de yer alacak. 20 dönümlük arsa üzerinde 5 bin metrekarelik kapalı alanda inşa edilecek tesiste Türk hamamı, çocuk bakım ünitesi, dinlenme alanları, acık kapalı yüzme havuzları, sauna, buhar banyosu ve tenis kortları bulunacak.
8 bin kişilik şehir

36 BİN KİŞİLİK ŞEHİR

4 fazdan oluşan Koza Şehir, toplamda 450 bin metrekare alan üzerinde konumlanıyor. 1'nci fazda 790, ikinci fazda 2 bin ve 3'ncü fazda yaklaşık 1200 konut bulunuyor. Erginer, Kozaşehir'de tüm etaplar tamamlandığında yaklaşık 8 bin konuta ulaşılacağını ve her hanede 4 kişi yaşadığı düşünüldüğünde  projenin 36 bin kişilik şehir olacağını aktardı.

"HASTANE İNŞAATINA BAŞLAYACAĞIZ"

Proje kapsamında yer alan hastane için İsviçre Hastanesi ile anlaşma yaptıklarını belirten Erginer, "Hastanede şöyle bir problem yaşıyoruz. Ne yazık ki Sağlık Bakanlığı şu an için ruhsat vermiyor. Projeye başlarken hastane ruhsatını çok rahat alabileceğimizi öngörmüştük. Ancak yeni bir yasa çıktı ve bizden sonra çıkan yasaya yakalandık. Ancak bu ruhsat alınmayacağı anlamına gelmiyor. Ruhsat alır almaz hastane inşaatına başlayacağız" bilgisini verdi. Erginer, ruhsat alana kadar geçen sürede ise mevcut hastane alanına hiçbir şekilde bina yapılmayacağını ve o alanın yeşil alan olarak kalacağını söyledi.

1,5 MİLYON DOLARLIK KARŞILIKSIZ BURÇ

Kozaşehir içinde yer alacağı belirtilen okul inşaatında ise hiçbir sorun olmadığı söylendi. Okul inşaatının yerini ayarladıklaranı belirten Erginer, "TED Koleji 15 bin metrekarelik alanda hizmet verecek. Akkoza'da oturan başarılı öğrencilere TED Koleji tarafından beş yıl süreyle toplam 1,5 milyon dolarlık karşılıksız burs sağlanacak. Okulda tek değişikliğimiz yeri ile ilgili oldu. Okulun yeri kara tarafındaydı TEM'e aldık. Bu değişiklik belediyeden onaylandığı anda okul inşaatına başlayacağız. Değişikliğin nedeni ulaşımın daha kolay olmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...