Denizde 17 saat sonra bulundular

Yalova Armutlu'daki kampta balık tutmak için denize açılan 3 kişi Mudanya açıklarında yarı baygın halde bulundu.

18.05.2009 - 11:52

Denizde 17 saat sonra bulundular

İstanbul Eczacıları Dayanışma Birliği'nin bir tatil köyünde düzenlediği hafta sonu kampına katılan Murat Kolcu, Emre Akif Soylu ve Oğuz Güleryüz, dün saat 18.00 sıralarında balık tutmak için zodyak tipi lastik botla denize açıldı.

Bir süre sonra botun motoru arıza yaptı. Bottaki üç kişinin üzerinde ise cep telefonu yoktu.

Üç kişiden haber alamayan yakınlarının durumu güvenlik güçlerine bildirmeleri üzerine, Armutlu açıklarında arama çalışmaları başlatıldı. Aramaya deniz polisi ekipleri ile 2 adet helikopterle birlikte Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir helikopter ve 3 bot da katıldı.

Sahil Güvenlik ekiplerinin araştırması sonucu botun rüzgarın etkisiyle Bursa'nın Karacabey ve Mudanya sahillerine doğru sürüklendiğinin belirlenmesi üzerine, bu bölgeye yönelen botlardan biri 3 kişinin bulunduğu botu Mudanya'nın Eğerce köyü açıklarında buldu.

3 kişi, Bursa'nın Mudanya ilçesi açıklarında bulundu. Gece boyunca sürüklenen 3 kişi botun üzerinde yargı baygın yatarken bulundu.

Kolcu, Soylu ve Güleryüz, öğle saatlerinde Mudanya'ya getirildi ve sağlık kontrolünden geçirildi.

Emre Akif Soylu yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Botun motoru bozuldu ve geri dönemedik. Dalgalar ve yağmur nedeniyle kıyıya ulaşamayacağımızı anlayınca kürekleri kullanarak güvenli yer aramaya başladık. Korkmadık, telaşa kapılmadık. Kendimize, sabaha kadar durabileceğimiz güvenli bir yer aradık. Sabaha kadar Karacabey Boğazı yakınlarındaki kayalık bölgede bekledik. Yanımızda yiyecek olmadığı için de açlık çektik."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...