"Devlete sıkılan her kurşunun hesabı sorulacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devletin ve milletin varlığına karşı sıkılan her kurşunun hesabı sorulacak" dedi.

Anadolu Ajansı 18.08.2015 - 22:36

"Devlete sıkılan her kurşunun hesabı sorulacak"

Genelkurmay Başkanlığı devir teslim töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Devletin ve milletin varlığına karşı sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın, kazılan her çukurun hesabı sorulacak, cezası mutlaka verilecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları ifade etti:

"Güvenlik güçlerimizin masum insanların mallarına, canlarına zarar gelmemesi için gösterdikleri hassasiyeti istismar ederek, ortada dolaşanlar kendilerini bekleyen acı akıbetten kurtulamayacaklar. Bunlara hangi dilden anlıyorlarsa o dilden konuşacağız. Devletin ve milletin varlığına karşı sıkılan her kurşunun, atılan her bombanın, kazılan her çukurun hesabı sorulacak, cezası mutlaka verilecektir.

Demokrasi ve kalkınma yolunda atılan adımların önünü şiddetle, tehditle, boylarını ve hadlerini aşan söylemlerle kesmeye çalışanların kurdukları tuzakları inanıyorum ki kendi başlarına geçecektir. Eğer, demokratik parlamenter sistem içerisinde sandık denilen, halkın iradesini yansıtan böyle bir yerden gücünü almıyorsan bilesin ki er veya geç yok olacaksın. Çünkü hiçbir zaman demokrasiye inananlar gücünü terör örgütlerinden almaz, halkın iradesinden alır. Bunun için askeriyle polisiyle istihbaratıyla korucusuyla topyekun millet olarak el ele vererek mücadelemizi sürdürmek mecburiyetindeyiz."

ÖZEL: TSK HER TÜRLÜ İLLEGAL YAPIYLA MÜCADELE EDİYOR, EDECEK

Genelkurmay Başkanlığı'nı Orgeneral Hulusi Akar'a devreden Orgeneral Özel, "Türk Silahlı Kuvvetleri yüce milletimizin huzurunu bozacak, birlik, beraberliğine ve ülke bütünlüğüne kasteden, kastedecek devletimizin legal yapısı dışında oluşturulmak istenen, istenecek her türlü yapıyla mücadele etmektedir. Bundan sonra da yürekleri vatan ve millet aşkıyla dopdolu olan değerli arkadaşlarımın yönetiminde mücadelesine aynı şekilde devam edecektir, hiçbir endişeniz, kaygınız olmasın" diye konuştu. 

Genelkurmay Başkanlığı'nı devralan Orgeneral Akar ise "Türk Silahlı Kuvvetlerinin anayasal düzen içinde, yasalarla belirlenmiş tek bir emir komuta yapısı vardır. Ordumuzun teşkilat ve faaliyetlerinde yasal hiyerarşi dışında hiçbir kişi ve oluşumun etkisi söz konusu olamaz" dedi.

Törende Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkanlığı görevini, Orgeneral Hulisi Akar'a devretti.
Törende Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkanlığı görevini, Orgeneral Hulisi Akar'a devretti.

Sayfa Yükleniyor...