'Dikmen Vadisi'nde yıkım, tehlike getirir'

BDP'li Kürkçü, Ankara Dikmen Vadisi'nde Büyükşehir Belediyesinin aldığı yıkım kararının uygulanmasının, gerilim doğuracağını, insanların sağlığının ve hayatının tehlikeye girebileceğini söyledi.

14.11.2011 - 15:21

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ''rant kaybı'' iddiasıyla Dikmen Vadisinde bulunan konutları yıkma ve orada yaşan insanları da uzaklaştırma kararı aldığını söyledi.        

Bölgede yaşan konut sahibi insanlara Belediyenin arsa teklif ettiğini ancak sözünü yerine getirmediğini ileri süren Kürkçü, Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu hafta Dikmen Vadisi'nde büyük bir yıkıma hazırlandığını öne sürdü.        

Dikmen Vadisi'nin ''yasak bölge'' ilan edilmek istendiğini belirten Kürkçü, ''Eğer orada yıkım olursa, gerilim doğacağını, insanların sağlığının ve hayatının tehlikeye girebileceğini şimdiden söylemek isterim'' dedi.       

Hem kendisinin hem de partisinin Dikmen Vadisi'nde yaşayanların barın haklarına sahip çıkacağını ve destek olacağını ifade eden Kürkçü, ''İnsanların barınma hakkı, diğer tüm hakların üstündedir'' diye konuştu.        

Bölgede yaşan konut sahibi insanların evlerinin ancak ''ev'' karşılığında alınmasının daha adil olacağını belirten Kürkçü, kamu görevi yapan belediyelerin görevinin, insanların konutlarını yıkmak olmadığını söyledi.        

Bölgede yaşayanlar adına konuşan Kutay Merinç de 1200 vatandaşın konutları yıkılarak mağdur edilmek istendiğini ileri sürdü.        

Kurban Bayramından önce Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle bir görüşme yaptıklarını anlatan Merinç, ''Daha sonra konutların yıkımı için karar alındığını öğrendik. Dikmen Vadisi halkı, bir şey istemiyor sadece barınma hakkı istiyor'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...