Dink suikastı davası 12. yılında

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin üzerinden tam 12 yıl geçti. Hrant Dink bugün bir kez daha anılacak. Suikaste ilişkin bir çok yargılama yapıldı. En son eski kamu görevlileri hakkında ihmal davası açıldı. Bu dava hala devam ediyor.

Haberler - NTV Haber 19.01.2019 - 13:40

Dink suikastı davası 12. yılında

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından 12 yıl geçti.

Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı dava hala devam ediyor.

İlk olarak 2007 yılında tetikçi Ogün Samast ile azmettiriciler Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in aralarında bulunduğu 20 sanık hakkında “tasarlayarak öldürmek” suçundan dava açıldı.

Ogün Samast, cinayeti işlediği tarihte 17 yaşında olduğu için bir süre sonra çocuk mahkemesinde yargılanmaya başlandı. “Tasarlayarak öldürmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından 21 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in aralarında bulunduğu 19 kişinin yargılandığı davada, 2012 yılında mahkeme“örgüt yok” dedi. Hayal'in müebbet hapsine hükmetti. Tuncel'in ise Hrant Dink cinayetinden beraatine karar verdi.

Yerel mahkemenin “örgüt yok” kararı Yargıtay tarafından “terör örgütü yok ama suç işlemek için oluşturulan bir örgütün varlığı söz konusu” denilerek bozuldu.

Dava yerel mahkemede yeniden görülmeye başlandı. Dink'in öldürüleceği bilgisinin Trabzon, Ankara ve emniyetine gönderildiği ortaya çıktı.

Suikastten 7 yıl sonra dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü istihbarat şubesinde görevli polisler yargılanmaya başladı.

Dönemin emniyet istihbarat dairesi başkanı Ramazan Akyürek ve emniyet müdür yardımcısı Ali Fuat Yılmazer de tutuklanarak davaya dahil edildiler.

2016’da aralarında üst düzey eski emniyet ve istihbarat yetkililerinin de bulunduğu kamu görevlileri ile ilgli yargılama başladı. Kamu görevlileri hakkındaki dosya ve cinayetle ilgili görülen ana davayla birleştirildi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından suikastte FETÖ izine rastlandı. Dosyaya Fetullah Gülen ve firari savcı Zekeriya Öz de eklendi.

Temmuz 2017’de dönemin Trabzon jandarma görevlilerinin de dahil edildiği 4’ü tutuklu 10’u firari 85 sanıklı dava halen sürüyor.

Sayfa Yükleniyor...