DİSK: 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkacağız

DİSK, geçtiğimiz yıl Taksim'de kutlayamadığı 1 Mayıs için bu yıl da aynı meydana çıkma kararlılığında olduğunu açıkladı.

03.04.2009 - 16:23

DİSK: 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkacağız

Ekonomik kriz, yerel seçim sonuçları ve 1 Mayıs gündemiyle toplanan DİSK Başkanlar Kurulu, bir sonuç bildirgesi yayınladı.

Bildirgede, ekonomik krizle ilgili "Hükümetin sermayenin çıkarları doğrultusunda ve işçi sınıfı açısından hiçbir karşılığı olmayan önlem olarak hazırladığı '5 ayrı ekonomik paketin' krize  çare olmadığı ortadadır. Çünkü resmi verilere göre Aralık 2008'de işsiz sayısına yaklaşık 1 milyon 300 bin kişi eklenerek, resmi işsiz sayısı 3 milyon 274 bin kişiye, resmi işsizlik oranı ise yüzde 13,6'ya ulaşmıştır. Bu, son 20 yılın en yüksek işsizlik oranıdır" ifadeleri kullanıldı.

DİSK, krizin sigortasız çalışmayı yaygınlaştırdığını ve mevcut sosyal güvenlik sisteminin işten çıkartılan binlerce işçiyi sosyal korumadan mahrum bıraktığını vurguladı.

Bildirgede, Türkiye'de 1 Mayısların halen bir tabu ve gerginlik kaynağı olarak toplumsal hayattaki yerini koruduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

"2008 1 Mayıs'ında hükümetin yürüttüğü antidemokratik ve yasaklı tutumla, 1977 yılında yapılanların güncel başka bir varyasyonu olarak işçi sınıfının önüne konulmak istenmiştir. Konfederasyonlarımızın ve 1 Mayıs katılımcılarının kararlı, sağduyulu ve sorumlu yaklaşımı sonucunda, bu uygulama ulusal ve uluslararası kamuoyunca titizlikle değerlendirilmiştir. 1 Mayıs  çalışanların bayramı kabul edilerek, tatil günü olarak hemen yasalaşmalıdır. 1 Mayıs 1977'de yaşanan katliamın aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması için TBMM Araştırma Komisyonu kurulması taleplerimizi yinelemekteyiz."

DİSK, merkezi olarak 2009 1 Mayıs'ında emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler, kitle örgütleri ve emek dostlarıyla birlikte Taksim'de olma kararlılığında olduğunu duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...