Doç. Ümit Sayın'dan Yermez ifadesi

Ergenekon soruşturmasında tutuklu bulunan Doç. Ümit Sayın, kendi isteğiyle savcılara ifade verdi. Sayın, Üzeyir Garih hükümlüsü Yener Yermez'in gündeme getirdiği iddiaları yanıtladı.

26.05.2009 - 11:56

Doç. Ümit Sayın'dan Yermez ifadesi

Ergenekon davasında tutuklu bulunan Doç. Dr. Ümit Sayın, ifade vermek için talepte bulununca bugün Silivri'den İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Sayın'ın soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alındı. Doç. Ümit Sayın, Üzeyir Garih cinayeti hükümlüsü Yener Yermez'in ''Ümit Sayın'ı Adli Tıpta gördüm'' şeklindeki iddialarıyla ilgili savcıya ifade verdi.

Sayın, Yermez'in kendisini gördüğünü bahsettiği tarihte ABD'de bulunduğunu, ayrıca Adli Tıp Kurumu'nda değil İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde çalıştığını söyledi.

Ümit Sayın, daha sonra tekrar cezaevine gönderildi.

Ergenekon savcılarına ek ifade verecek Ümit Sayın'ın davada savunması ve çapraz sorgusu tamamlanmıştı.

Doç. Sayın, savunmasında telefon kayıtlarında geçen "Listede birinci adam, Hablemitoğlu 1 yıla kadar gidici, belki iyi olur, bir solucan ayıklanır” sözleri için “Pişmanım” demişti. Sayın, ayrıca darbenin anayasal ve kanuni bir hak olduğunu söylemişti.

Ümit Sayın, "Adli Tıp Enstitüsü ve Adli Tıp Uzmanları Derneği üzerinden ülkemize yönelebilecek tehlike doğurucu sonuçları 1. Ordu Komutanlığı da dahil olmak üzere vatandaş sorumluluğu içinde pek çok kişi ve kuruma bildirdim" diyerek muhbirlik yaptığını da kabul etmişti.

Adli tıpçı Habip Ümit Sayın'ın elektronik postalarında, Hablemitoğlu ve Dink cinayetine ilişkin ilginç iddialar yer almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...