Doktor Ölüm'ün hikayesi

90’larda kurtuluş ümidi olmayan hastaların ölmesine yardımcı olarak yasaları çiğneyen Dr. Jack Kevorkian’ın hikayesini anlatan 'Doktor Ölüm' bu akşam CNBC-e'de.

20.02.2012 - 13:43

Doktor Ölüm'ün hikayesi

Film, 90’larda kurtuluş ümidi olmayan hastaların ölmesine yardımcı olarak yasaları çiğneyen Dr. Jack Kevorkian’ın hikayesini anlatıyor. Kevorkian rolünde Al Pacino’yu izliyoruz.

Ötenazi konusu hep tartışılmıştır. Ne de olsa bir insanın hayatına son verme kararı almak çok ciddi bir iş. Ama bu kararı ölümcül bir hasta ya da onun bir an önce acılarından kurtulmasını isteyen ailesi aldıysa, doktor ne yapar? “Yasalar ne emrediyorsa onu” mu diyeceksiniz? Siz Jack’i tanımıyorsunuz.

You Don’t Know Jack, 90’lı yıllarda birkaç yakınının desteğiyle Michigan eyaleti yasalarına karşı gelerek, umutsuz hastaların intiharına yardımcı olan Dr. Jack Kevorkian’ın hikayesini anlatıyor. Jack’e önce kızkardeşi Margo destek oluyor. Onun ardından, arkadaşı Neil ve nihayet ölme hakkını savunan ulusal Hemlock Derneği yerel şubesinin başındaki Janet Good onlara katılıyor.

Başroldeki Al Pacino’nun yanı sıra, filmin diğer üç oyuncusu yardımcı dallarda Emmy’ye aday gösterildi. Zaten HBO’nun filmi, pek çok dalda Emmy’ye aday oldu. Aralarında senarist Adam Mazer ile yönetmen Barry Levinson da var. İkisi, bir belgesel tarzı tutturarak, doktoru ne aziz ne de can alan olarak tanımlamış. Al Pacino ise, Angels in America’nın Roy Cohn’unun ardından ikinci kez bir HBO yapımında yer alıyor ve Emmy’ye uzanıyor. Bu kez bir Altın Küre’si de var. Pacino, temkinli denebilecek bir performans sunuyor. Belki de ekranın perdeye göre küçüklüğü, onun zaman zaman filmlerde depreşen fazla gösterişli oynama arzusunu törpülüyordur.

'Doktor Ölüm' Gişe Filmleri Kuşağı'nda bu akşam saat 22:00'de CNBC-e'de.

Orijinal adı: YOU DON’T KNOW JACK
Yönetmen: BARRY LEVINSON
Oyuncular: AL PACINO, BRENDA VACCARO, JOHN GOODMAN, SUSAN SARANDON
Yapım yılı: 2010

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...