Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi

İstanbul'da Gazze için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye ile bir araya geldi. Dolmabahçe'de 2,5 saat süren görüşmede, kalıcı ateşkes için yapılması gerekenler ve insani yardımların ulaştırılması başta olmak üzere pek çok önemli konu başlığını ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin her zeminde Gazze'deki katliamları anlatacağını ifade etti. İsrail ile İran arasındaki gerilime de değinen Erdoğan, Batı'da İsrail'in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze'ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye ile görüşmesinin ardından ise Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi kabul etti. Görüşmede Türkiye ve Mısır ikili ilişkileri, İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmeler ile küresel ve bölgesel konuların ele alındığı bildirildi.

Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi

İsrail-İran gerginliği sürerken bir yandan da İsrail 'deki saldırılarını devam ettiriyor.

Gazze'de ateşkes arayışları da şu ana dek sonuç vermedi. diplomatik çabalarını sürdürüyor.

Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi - 1

Cumhurbaşkanı , İstanbul'da Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Hamas'ın Siyasi Büro Şefi İsmail Haniye ile bir araya geldi.

Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi - 2

Basına kapalı yapılan ve 2,5 saat süren görüşmede ateşkes çabaları, insani yardımların ulaştırılması ele alındı.

“TÜRKİYE HER ZEMİNDE GAZZE’DEKİ KATLİAMLARI ANLATACAK”

Görüşmeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Erdoğan görüşmede, ’nin uluslararası toplumun dikkatini Filistinlilere uygulanan zulme çekmek için diplomatik gayretlerini sürdürdüğünü ve vahşetin son bulması ile acil kalıcı ateşkes ihtiyacının her fırsatta vurgulandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulmün bedelini mutlaka bir gün ödeyeceğini, Türkiye’nin her zeminde ’ye yönelik katliamları anlatmaya devam edeceğini, tüm çabaların bölgesel barışın anahtarı olan bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması ve bölgeye kalıcı huzurun gelmesi için sarf edildiğini ifade etti.

Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi - 3

“FİLİSTİNLİLER BİRLİK İÇİNDE HAREKET ETMELİ”

Filistinlilerin birlik içinde hareket etmesinin hayati öneme sahip olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e verilecek en güçlü cevabın ve zaferin yolunun birlik ve bütünlükten geçtiğini ve uluslararası kamuoyunu yanlış yönlendiren İsrail’e karşı Filistin’in haklı davasının ve gerçeklerin daha çok anlatılması gerektiğini söyledi.

Görüşmede ’nin ’ye yardımlarının sürdüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’e yönelik bir dizi yaptırımın da hayata geçirildiğini anlattı.

İSRAİL İLE İRAN ARASINDAKİ GERİLİM

İsrail ile İran arasındaki gerilimleri de değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşananların İsrail’e zemin kazandırmaması gerektiğini, Batı’da İsrail’in saldırılarını sorgulayan havanın dağılmaması için dikkatleri yeniden Gazze’ye çekecek çalışmalar yapılmasının önemini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Haniye’ye İsrail saldırısında şehit düşen çocukları ve torunları için başsağlığı dileklerini de iletti.

ERDOĞAN, MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI ŞUKRİ İLE DE BİR ARAYA GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye ile görüşmesinin ardından Türkiye'ye ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Samih Şukri'yi kabul etti.

Dolmabahçe'de Erdoğan-Haniye görüşmesi - 4

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede,  ve ikili ilişkileri, İsrail'in 'ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmeler ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları sürdükçe gerilimin ve çatışmaların bölgeye yayılma riskinin bulunduğunu belirten Erdoğan, bölgenin tamamının çatışma sarmalı içine düşmemesi için İsrail-İran gerginliğinin azaltılmasının önemli, bunun için İslam ülkelerinin birlikte çalışmasının ise elzem olduğunu ifade etti.

Bölgede kalıcı çözüm için sağduyulu hareketin, stratejik aklın kullanılmasının hayati önemde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze'deki İsrail zulmünün son bulması için de öncelikle acil kalıcı ateşkesin tesisinin ve insani yardımların Gazze'ye kesintisiz ulaşımının gerekli olduğunu belirtti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...