TÜBİTAK ve TİB'e "telekulak" operasyonu

Yasadışı telefon dinleme iddialarıyla ilgili Ankara merkezli 4 ilde soruşturma başlatıldı. TİB ve TÜBİTAK’ta çalışanların da aralarında bulunduğu 30'a yakın kişi için gözaltı kararı var.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 20.01.2015 - 19:43

TÜBİTAK ve TİB'e "telekulak" operasyonu

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Harun Ceylan'ın yürüttüğü yasadışı telefon dinleme iddialarıyla ilgili soruşturmada gözaltılar oldu.

Ankara merkezli operasyon kapsamında İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'da operasyonlar yapıldı.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve TÜBİTAK, operasyonların merkezi oldu.

Soruşturma kapsamında TİB'den 22, TÜBİTAK'tan ise 6 kişi hakkında yakalama kararı olduğu kaydedildi.

Yakalama kararı çıkarılanların arasında TİB eski Başkanvekili Osman Nihat Şen, eski Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu ve TÜBİTAK BİLGEM eski Başkanı Hasan Palaz da yer aldı.

Operasyon düzenlenen adresler arasında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK da var. 

Operasyon kapsamında devlet büyüklerine ait 31 kriptolu telefonun 363 kez dinlendiği belirlendi. 

Buna göre, başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 ayrı kriptolu telefonu 55, Başbakan Davutoğlu'nun 26, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in 28, Başbakan Yardımcılarından Babacan'ın 31, Arınç'ın 5, İçişleri Bakanı Ala'nın 6, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız'ın 14 ve MİT Müsteşarı Fidan'ın ise 28 kez dinlendiği tespit edildi.

Söz konusu dinlemelerin, 17 - 25 Aralık döneminde yoğunlaştığı belirtilirken dinlemelerin kaydedilmesinin ardından silindiği ve bilirkişilerce silinen kayıtların geri döndürüldüğü bildirildi.

SAĞLIK KONTROLÜ

Şüphelilerden 19'unun gözaltı işlemi Ankara'da gerçekleştirildi, diğer zanlılara ilişkin çalışmalar sürüyor.

Ankara'da gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından Emniyet'e getirildi.

SORUŞTURMA NEDEN BAŞLATILDI?

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; soruşturmanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...