Caz sanatçısı Yıldız İbrahimova, 9. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında konser verdi.

İbrahimova'ya Tahir Aydoğdu (kanun), Çetin Bilge Akıncı (piyano) ve Bilgin Canaz'dan (ney) oluşan Girift Trio eşlik etti.

Dört oktavlık sesi, özgün doğaçlama ustalığı, cazdan folklora, Çigan şarkılarından avangart müziğe uzanan zengin repertuvarıyla Yıldız İbrahimova, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan festival kapsamında Kültür Merkezi'nde Mersinli sanatseverle buluştu.

İbrahimova, Bach'tan ''Ave Maria'', Dede Efendi'den ''Yine Bir Gülnihal'' gibi eserlerin yanı sıra düzenlemesi kendisine ait olan ''Sen Bir Bey Oğlusun'', ''Tren Gelir'' ve ''Bir Su İçtim'' gibi türküleri de seslendirdi. İbrahimova, bazı eserleri seslendirirken izleyicilerin de kendisine eşlik etmesini istedi.

''Portakallar müzik açtı'' sloganıyla Mersin'in kültür hayatını renklendiren festival kapsamında yarın Türk ve Japon ezgileri Mersin'den yükselecek. Japonya'nın ünlü sopranosu Satoko Tanaka, festival çerçevesinde Japon ve Türk ezgilerini bir arada sunacak. Aynı zamanda 2010 Türk Japon Dostluk Yılı için de anlamlı bir kutlama niteliğini taşıyan konserde Tanaka'ya piyanoda Satoko Kato ve Satoko Inoue eşlik edecek