ABD'deki Cape Canaveral üssünden, Falcon 9 roketiyle 8 Ekim'de uzaya fırlatılan Dragon uzay aracı, 2.5 gün süren yolcuğun ardından ikmal malzemeleri taşıdığı Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'na yaklaşan Dragon uzay aracı, istasyondaki astronotların kullandığı robot kol yardımıyla yakalandı.

Dragon uzay aracı uzaya yaptığı bu ikinci seferinde, istasyona, yiyecek, giyim eşyaları ve bilimsel deney eşyalarının yanı sıra istasyonda görevli astronotlar için aralarında çikolata ve vanilyalı dondurmanın da bulunduğu eşyalardan oluşan 453.6 kilogram ağırlığında ikmal malzemesi götürdü.

Uzaya ilk seferini Mayıs ayında yapan uzay aracı, istasyona yaptığı malzeme ikmalinin ardından üç hafta uzayda kalacak.

Ekim ayı sonunda Dünya'ya geri dönecek Dragon, ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay mekiklerinin seferlerine son vermesinin ardından, araştırma ve diğer malzemeleri Dünya'ya getirme yeteneğine sahip tek uzay aracı konumuna geldi.

Uzay mekiklerinin geçen yıl sonunda seferlerine son verilmesinin ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılacak ticari ikmal seferlerin büyük önem kazanması üzerine, ABD'nin California eyaletindeki Hawthorne'da bulunan SpaceX şirketi ile NASA arasında 1.6 milyar dolar karşılığında istasyona 12 kargo seferi yapmayı öngörüne bir sözleşme imzalanmıştı.

NASA buna ek olarak, merkezi Virginia eyaletinin Dulles bölgesinde bulunan Orbital Sciences şirketi ile de 8 ticari sefer için 1.9 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.