Dünya müzikleri İstanbul'a geliyor

İstanbul Dünya Müzikleri Festivali'nde, kentin tarih boyu Avrupa kültürlerini buluşturan ve besleyen yanları sahneye taşınacak.

26.11.2010 - 16:00

Dünya müzikleri İstanbul'a geliyor

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamındaki Altın Yollar Projesi çerçevesinde, 3-17 Aralıkta gerçekleştirilecek ''İstanbul Dünya Müzikleri Festivali''nin tanıtımı dolayısıyla The Marmara Otel'inde toplantı düzenlendi.

Kurt, yaptığı konuşmada, festivalin, İspanya'dan Ukrayna'ya, Makedonya'dan Macaristan'a, Bosna Herkes'ten Almanya'ya farklı kültürlerin şarkıları, birbirinden ilham alan melodileri ve yerel müziklerini evrensel değerlere ulaştıran sanatçıları buluşturacağını bildirdi.

''Avrupa Kültür Başkenti'' unvanıyla birlikte, Avrupalıların, kültürel mirası, tarihi ve enfes mutfağı ile İstanbul'la tanışma fırsatı bulduğunu anlatan Kurt, ''Bu tanışıklığın, ilerleyen yıllarda gelişerek, İstanbul'un kültür turizmine değer katacağına inancımız büyük. Festival kapsamında müzikseverlerle buluşacak konserler, İstanbulumuzun tarih boyu Avrupa kültürlerini buluşturan ve besleyen yanlarını sahneye taşıyacak'' dedi.

Altın Yollar Proje Yönetmeni Özdem Petek de bu projeyi ve Türkiye kültürünü tanıtmak için 3 yıldır 18 bin kilometreden fazla yok ettiğini belirtti.

19 ülkede 35 kentte konserler, dans gösterileri, konferanslar, sanatçı buluşmaları yapıldığını söyleyen Petek, festivalle ilgili şu bilgileri verdi:

''3 Aralık Cuma günü başlayacak festivalin ilk gününde, İspanyol sanatçı Maria Del Mar Bonet ile Yunan sanatçı Savina Yannatou aynı sahnede buluşacak. Biri dünya çapında perküsyon ustası, diğeri zamanımızın olağanüstü piyanisti Burhan Öçal ve Alexey Botvinov, 4 Aralık Cumartesi günü Bach'ın Goldberg varyasyonlarını birlikte yorumlayacak. 10 Aralık Cuma günü de iki sanatçı bol ritimli ve eğlenceli bir Balkan rüzgarı estirecek.

Kosovalı sanatçılar Suzan Kardeş ve Bakriya Band, Makedonya'dan gelecek olan Esma Redzepova ve Koçani Orkestra, Bosnalı Mostar Sevdah Reunion, Bulgar klarnet ustası İvo Papasov ve Wedding Band da 10 Aralık gecesi müzikseverlere güzel bir Balkan gecesi yaşatacak.''

Petek, festivalin son konserinde ise Türkiye'den sanatçı Zülfi Livaneli ve East West Okestrası, Macaristan'dan Kalman Balogh'un yönetimindeki Los Baloghs Çigan Orkestrası, Almanya'dan Henning Schmidt, Ulrich Meiss, Hagen Matzeit'in müziklerinden oluşan özel bir repertuvar sunacaklarını kaydetti. Toplantıya katılan sanatçılar Burhan Öçal ile Suzan Ka

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...