Ekmeğini çöpten çıkaran sanatçı

HA Schult imzasıyla tanınan Alman ‘aksiyon sanatçısı’ Hans Jürgen Schult, çöpten sanat üretiyor. Sanatıyla dünyaca üne konuşan Schult, ilginç eserleriyle tartışma yaratıyor.

22.06.2009 - 11:39

Ekmeğini çöpten çıkaran sanatçı

Deutsche Welle'nin haberine göre; Köln’de yaşayan HA Schult, sanatı için malzeme olarak çöp kullanıyor. Sanatçının en ünlü aksiyonları arasında ‘Trash People’ adını taşıyan çöpten figürler bulunuyor.

İnsan büyüklüğünde olan 1000 figür, kutular, bilgisayar atıkları ve başka çöplerden yapılıp dünyanın dört bir yanında sergilendi, milyonlarca sanat meraklısının ilgisini çekti. Sergi yerleri arasında Çin Seddi, Roma, Moskova, Kahire, New York ve Antarktika da bulunuyor.

Çöpten figürleri bizzat insana benzeten Schult, ‘Biz de çöp üretiyoruz ve sonra çöpe dönüşüyoruz’ diyor. Çevre konusunu işleyen sanatçı, aksiyonlarıyla gelişmiş toplumlardaki çevre sonunlarına dikkat çekmek istiyor.

Sanatçının ilginç aksiyonları

HA Schult, 1969 yılında Münih kentinin seçkin bir semtinde sanat aksiyonu olarak sokağa tonlarca çöp dökmüştü. Köln yakınlarında bir müzede ise püre ve patates kızartmasından ‘mikropların savaşı’ adlı enstalasyonu gerçekleştirmişti. Venedik’teki San Marco meydanını da eski gazetelerle büyük bir çöplüğe dönüştürmüştü.

90lı yıllarda ise Düsseldorf’da 80 arabayı birbirine bağlayarak nehir kıyısını bloke etmişti. HA Schult’un amacı, trafik sıkışıklıklarına karşı bir mesaj vermekti.

Otomobil veya ev sahibi olmayan Schult, varını yoğunu sanata yatırdığını ve onunla “evli” olduğunu söylüyor.

Provokatif sanatından dolayı hakkında zaman zaman dava açılan sanatçıyı ‘çılgın’ bulanlar da var. Ancak şu bir gerçek ki, medyanın dikkatini çekmeyi ve dünyaca tanınmayı başarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...