"Elimde ağır silah yoktu, darbeye müdahale edemedim"

Darbe girişimi sonrası gözaltına alınan askerlerin sorguları sürüyor. İfadesinde darbeden haberi olmadığını söyleyen  Tuğgeneral Uğur Şahin, elinde ağır silahlar olmadığı için darbe girişimine müdahale edemediğini öne sürdü.

NTV Haber 19.07.2016 - 15:51 | Son Güncelleme : 19.07.2016 - 15:52

"Elimde ağır silah yoktu, darbeye müdahale edemedim"

Darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma devam ediyor.

Şu ana kadar 85 general ve amiral hakkında tutuklama kararı verildi.

Tutuklananlar arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ve 2. Ordu Komutanı Adem Huduti de var. 

Bugün gözaltına alınan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muhabere Destek Eğitim Komutanı Korgeneral Metin İyidil'in sorgusu da devam ediyor.

Darbe suçlaması yöneltilen askerlerin ifadeleri de ortaya çıkıyor. NTV, Genelkurmay Daire Başkanı Tuğgeneral Uğur Şahin'in ifadesine ulaştı.

Darbe girişiminde yer almadığını savunan Şahin, Fethullahçı yapı içerisinde yer alan askerler tarafından bu darbenin gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Darbecilerin WhatsApp üzerinden mesajlaşarak organize olmasına yönelik bilgiler de veren Şahin, "O gece WhatsApp üzerinden haberleşiliyordu. Askeri lise ve Harp Okulu öğrencilerinin WhatsApp grupları vardı. Orada neler olduğuna ilişkin bilgiler veriliyordu. Atama listeleri yayınlanmıştı. Bu listede ben aynı görevde kalıyordum" ifadelerini kullandı. 

Şahin, darbeye neden engel olmadığına yönelik soruya ise şu yanıtı verdi: Elimde ağır silahlar yoktu. Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı'nın kapısı darbeci askerler tarafından kapatılmıştır. Ne içeriye ne dışarıya çıkmak mümkün değildi."

Sayfa Yükleniyor...