Emniyet önünde ‘Çav Bella’

İstanbul'da Grup Yorum üyelerinin de gözaltına alındığı operasyon Emniyet Müdürlüğü önünde protesto edildi. Grubun bir üyesi gözaltında işkence gördüğünü iddia ederken; protestocular hep birlikte “Çav Bella” söyledi.

12.05.2011 - 16:20

Emniyet önünde ‘Çav Bella’

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinin önündeki eyleme operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra savcılık talimatıyla serbest bırakılan Grup Yorum üyesi Ali Aracı, Sırrı Süreyya Önder, Pınar Sağ'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 kişi katıldı.

Grup üyeleri, “Gözaltındakiler serbest bırakılsın", “Grup Yorum susturulamaz" sloganları attı.

Grup Yorum üyesi Ali Aracı, yaptığı açıklamada “Grup Yorum dinleyenlerin sesi boğulmak isteniyor" dedi.

İŞKENCE GÖRDÜM’
Aracı, şunları söyledi: “Daha önce de baskınları gördük.Pazartesi gecesi 3 civarında kapılarımız kırılarak gözaltına alındık. Yerlerde sürülerek gözaltına alındık. Grup Yorum'dan 3 kişi gözaltına alındık. Grup yorumun bir kısmı konser hazırlığındayken Ankara'da ODTÜ'de konser yapacakken bizde Grup Yorum’dan gözaltına alınan arkadaşlarla birlikte buradayız. Sanatçı dostlarımızla birlikte halen gözaltında bulunan halen içerde psikolojik ve fiziki işkenceye maruz kalan Yorum sevdalılarına Yorum'un çalışmalarında yer alan dernek çalışanlarını dergi çalışanlarının serbest bırakılması için buradayız.”

Gözaltında işkence gördüğünü iddia eden Aracı, “Parmak izi alma adı altında hepimiz yerlerde sürüklenerek işkenceden geçirildik" şeklinde konuştu.

ÖNDER: YÜZLERCE GRUP YORUM ÇIKAR
Bağımsız milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder ise, Grup Yorum'un, şöhretlerin toplayamadığı yüz binleri meydanlara topladığını söyledi.

Önder, “Direniş türküleri söyleyen geleneğin adıdır Grup Yorum. Siz Grup Yorum'un hepsini de alsanız bu gelenek yüzlerce Grup Yorum çıkaracak ve aynı çizgiyi sürdürecek bir gelenektir" dedi.

SAĞ: KONSERLERİMDE SÖYLEYECEĞİM
Eyleme destek için gelen türkücü Pınar Sağ ise, “Bundan sonra her konserimde Grup Yorum ezgilerine yer vereceğim. Hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Her koşulda dinleyicilerini bile yanında olacağız"dedi .

Avukat Taylan Tanay ise operasyon kapsamında 46 kişinin gözaltına alındığını belirterek, 8 kişinin serbest bırakıldığını 38 kişinin ise yarın adliyeye sevk edileceğini ifade etti.

Grup eylemin ardından hep birlikte “Çav Bella” şarkısın söyledikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...