Türkiye genelinde aranan şahıslara yönelik başlatılan eş zamanlı operasyonlarda bin 873 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde, aranan şahısların yakalanması için sabah erken saatlerde ülke genelinde operasyon başlatıldı.

Eş zamanlı gerçekleştirilen ve gün boyu süren operasyonlarda, haklarında çeşitli suçlardan yakalama kararı bulunan bin 873 kişi gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanlar arasında, FETÖ soruşturmaları kapsamında hakkında yakalama kararı olan 8 kişi de bulunuyor. 

Zanlılardan emniyet müdürlüklerindeki işlemleri tamamlananların adliyelere sevk edilmeye başlandığı öğrenildi.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü, asayiş operasyonu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bin 873 kişinin gözaltına alındığı operasyonla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde, aranan şahısların yakalanması ve süratle adalete teslim edilmelerini sağlamak amacı ile gerekli arama kararları alınarak ülke genelinde eş zamanlı operasyonların ikincisi 18.02.2017 Cumartesi günü sabah erken saatlerde gerçekleştirildi. Toplam 1873 şahıs yakalanarak adli mercilere sevk işlemlerine başlanmış olup detaylı bilgi bilahare verilecektir."

Operasyonlarda 3 bin 583 ekip halinde toplam 11 bin 586 personel görev aldı, 4 bin 767 adreste arama yapıldı. 

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) üye olmaktan 8, cinayetten 18, hırsızlıktan 164, yağmadan 43, dolandırıcılıktan 56, uyuşturucu madde ticareti yapmaktan 66 kişi ile diğer suçlardan aranan toplam bin 873 kişi yakalandı. 

Gözaltına alınan toplam bin 485 firari hükümlüden bin 77'sinin 2 yıla kadar, 274'ünün 5 yıla kadar, 99'unun 10 yıla kadar, 27'sinin 20 yıla kadar, 8'inin de 20 yıl ve üzerinde hapis cezaları bulunuyor. Operasyonlarda, yakalama emri ile aranmakta olan 388 şüphelinin de gözaltına alındığı belirtildi. 

Gözaltına alınanlar arasında, FETÖ soruşturmaları kapsamında hakkında yakalama kararı olan 8 kişi de bulunuyor.

Adreslerde yapılan aramalarda bir ruhsatsız tabanca, 7 av tüfeği ve 100 mermi ele geçirildi. 

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilecek.