Doğu Anadolu aşırı soğuk va kar etkisinde

Aşırı soğuk ve kar yağışı özellikle Doğu'da etkisini sürdürüyor. Erzurum'da kapalı yolların tespiti için helikopter kullanıldı. Bingöl'de bir hasta, uzun uğraşlar sonrası hastaneye kaldırıldı. En düşük hava sıcaklığı eksi 22 ile Ağrı'da ölçüldü.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 17.01.2016 - 10:19

Doğu Anadolu aşırı soğuk va kar etkisinde

Kar ve tipi nedeniyle Doğu Anadolu'da yaklaşık bin 500 mahalle ve köyle bağlantı kesildi. Bayburt'ta kar ve buzlanma sonucu Kop Dağı geçidi ulaşıma kapandı. Bölgede 8 aracın karıştığı zincirleme kaza meydana geldi.

Ambulanslar kaza yerine yaklaşık 500 metre mesafede durmak zorunda kaldı. İki yaralı vatandaşların yardımıyla ambulansa taşıdı.

Aşırı soğukların etkili olduğu ağrı'da hava sıcaklığı gece sıfırın altında 22 derece olarak kayıtlara geçti.

Vatandaşlar araçlarını soğuktan korumak için halı, kilim, battaniye ve çadırla önlem aldı. Kentte soğuk nedeniyle Yazıcı Sulama Barajı'nın yüzeyi buz tuttu.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, gece sıcaklık, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 22, Ardahan'da 21, Kars'ta 20, Erzurum'da 14, Erzincan'da 7 ve Iğdır'da 5 derece ölçüldü.

Sibirya yüksek basıncının etkisindeki bölge genelinde, bugün havanın parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ile sabah, buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis bekleniyor.

En yüksek hava sıcaklıklarının Iğdır'da 7, Erzincan'da 6, Erzurum ve Ağrı'da eksi 2, Ardahan ve Kars'ta ise sıfırın altında 3 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlığı Ağrı'da 32, Erzurum'da 21, Kars'ta 17, Ardahan'da 16, kayak merkezlerinde ise Erzurum Konaklı'da 115, Erzurum Palandöken'de 107, Sarıkamış Cıbıltepe'de 80 ve Erzincan Ergan'da 55 santimetre ölçüldü.

Bölgede aralıklarla etkili kar yağışı, ulaşımda aksamalara neden oluyor. Tipi ve fırtına nedeniyle Kars'ta 9, Tunceli'de 5 köy ve mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Kapalı yolların açılması için il özel idaresi ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sayfa Yükleniyor...