Erdoğan: 140 karakterle dünyayı kurtarıyorlar

Soma faciasına ilişkin konuşan Başbakan Erdoğan, atılması gereken tüm adımların atılacağını belirtti ve facia sonrası iktidara yönelik eleştirilere yanıt verdi: Somali onlara ne kadar uzaksa Soma da o kadar uzaktır, 140 karakterle dünyayı kurtardıklarını zannediyorlar...

23.05.2014 - 11:25

Erdoğan: 140 karakterle dünyayı kurtarıyorlar

Başbakan Erdoğan, AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşuyor.

Soma faciasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, neler yapılması gerektiğini çok geniş çaplı şekilde son Bakanlar Kurulu’nda masaya yatırdıklarını söyledi.

Kademe kamede gerekli değişikliklerin yapılacağını söyleyen Erdoğan, facianın sebeplerinin, sorumlularının; idari tedbirlerin ve adli soruşturmaların takipçisi olacaklarını söyledi.

"Aynı kazaların minimize edilmesi için her kademede çalışmalar başlatıldı" diyen Erdoğan, "Hiç kaza olmaz diye bir anlayışın yanlış olduğunu da söylemek zorundayım. Sadece maden ocakları değil hayat risklerle doludur. Kazaları minimize etmek idealdir ama sıfırlamak dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir” şeklinde konuştu.

"Maden ocakları riski en yüksek olan işletmelerdir. Buralarda en ileri teknolojiyi hayat geçirmek için takipler farklı olacak" diyen Erdoğan, TBMM’de bütün grupların desteğiyle araştırma komisyonunun kurulduğunu ve ilgili bakanlıkların da çalışmalar yaptığını söyledi.

"140 KARAKTERLE DÜNYAYI..."
"Somali’yi bırak Soma’ya bak diyenler oldu. Bizim oralardaki facialara el uzatmamızdan rahatsızlık duyanlar çıktı. Artık hem kendi afetlerine hem de Bosna’ya Sırbistasn’a elini uzatan bir Türkiye var” diyen Erdoğan şunları söyledi:

"Bu nasıl ufuksuzluk, vicdansızlıktır. Bu nasıl bir anlayıştır. Bunlar Soma’nın yerini harita gösteremezler, orayı bilmezler. Somali onlara ne kadar uzaksa Soma da o kadar uzaktır... Lüks kafelerde, Boğaz’a nazır evlerinde demlenirler, provokasyon yaparlar. Twitter’da gündem listesine girmiyorsa hiçbir mesele bunlar için gündem olamaz. 140 karakterle dünyayı kurtaran adam gibi davranmaya başlarlar..."

"EN İLERİ TEKNOLOJİ ALINACAK"
"Benim bakanlarım, o madencilerle birlikte kömür ocaklarına inen, orada yemek yiyen bir ekibin üyeleridir. Ama atıp tutunların, bu ocaklara girip çıktıkları yok. Onlar varsın demlensinler ve yalan yanlış bilgilerle AK Parti iktidarını yıpratma çabasında olsunlar. Bazı milletvekilleri de oturma eylemleri yapıyor. Sizin hayatınız oturmakla, bizim hayatımız çaşılmakla geçti" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Talimat verdim. Dünyada en ileri teknoloji hangi ülkede kullanılıyorsa oralara gidilecek ve gerekirse incelemer sonunda o teknoloji ülkemize transfer edilecek. Sayın Merkel ile dün yaptığımız görüşmede, Putin ile facia sonrası yaptığımız görüşmede ve Obama’nın Cumhurbaşkanımızla yaptığı görüşmede, bu liderler de her türlü teknolojik destek için hazır olduklarını belirttiler. Hızlı bir şekilde bu adımlar atılacak ve 2-3 ay ocakları kapalı tutacağız.

Dün 10 kadar madenciyle görüşmemizde, o kardeşlerimiz ‘biz ne zaman işimize döneceğiz?’ dediler. Dışarıda öyle bir hava var ki; o farklı madenciler de durum farklı. Bunu iyi görmek, incelemek lazım. Tabi ki işlerine dönecekler ama biz önlemleri aldıktan sonra..."

"EKMEK ALMAYA GİDERKEN ÖLMEDİ"
İstanbul’da dün yaşanan olaylara da değinen Erdoğan, "Neymiş, Berkin Elvan’ı anmak için okulda törenler düzenlenecekmiş. Her ölenin arkasından tören mi düzenleyeceğiz. O zaman işi gücü bırakalım. Kılıçdaroğlu’na göre o çocuk ekmek almaya giderken öldü. Kimi aldatıyorsun, her şey ortada. O evladı, yavruyu aldatanlar da oldu. Ölüm yıl dönümü diye orayı terörize ettiler..." şeklinde konuştu.

"BİZ ORAYA GİDERİZ"
Almanya’ya yapacağı ziyaret hakkında da değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Aynı şekilde, yarın yapacağım Almanya ziyareti öncesinde de manidar şekilde orada sokakların karışması için, bazı mezhep mensuplarını tahrik etmeye gayret gösteriyorlar. Bazıları da 'gitmezseniz iyi olacak, gitmeyin' diyor. Kusura bakmasınlar, biz gideriz. Bize o aklı verenler, aklı kendilerine saklasınlar. Ben Türkiye Cumhuriyeti başbakanıysam, orada 3 milyon vatandaşım varsa, biz oraya gideriz. 15 bin kişilik salonda da halkımızla bütünleşeceğiz" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ
Seçim için 2.5 aylık süre kaldığını ve her kesimle istişarelere devam ettiklerini söyleyen Erdoğan, kamuoyu araştırmalarının da tamamlandığını söyledi.

Son değerlendirmeleri yaparak kararlarını vereceklerini söyleyen Erdoğan, "Kararımız en isabetli karar olacaktır. Bir kaosa fırsat vermeyeceğiz. Ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimi 2015 seçimlerinin de işaret fişeğidir. Sacede cumhurbaşkanını seçmeyeceğiz, 2015’in de işaret fişeklerini hep beraber ateşleyeceğiz...

Onlar çatıyla uğraşsınlar, o çatı 30 Mart’ta uçtu gitti zaten. Biz güçlü zemine sahip, temelleri sağlam binamızı inşa ettik, ediyoruz. Onların cumurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili umutlarını şimdiden kaybederek yürüdüklerini görüyoruz. CHP ve MHP tabanı ile diğer partilerin tabanları da hiç kaygılanmasınlar. AK Parti’nin adayı, 77 milyonu kucaklayan bir aday ve cumhurbaşkanı olacaktır" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...