Erdoğan: İran'a üçlü sistem önerdik

Bakü ziyareti dönüşü düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Ahmedinajed'la yaptığı görüşmeye ilişkin ayrıntılar verdi.  ABD Büyükelçisi Riccardone'nin açıklamalarına da değinen Erdoğan, 'Ladin'in yakalanmasıyla PKK ile mücadele konularının kendi şartları içinde farklılık arz ettiğini' söyledi.

16.10.2012 - 18:41

Erdoğan: İran'a üçlü sistem önerdik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki krizin çözümü konusunda İran'a 'üçlü müzakere sistemi' önerdiklerini söyledi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki temaslarının ardından yurda dönen Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Bakü'de İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede ağırlıklı olarak Suriye konusunun ele alındığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Biz burada üçlü bir sistem önerdik. Bu sistem Türkiye-Mısır-İran böyle bir üçlü olabilir. İkinci sistem Türkiye-Rusya-İran olabilir. Üçüncü bir sistem Türkiye-Mısır-Suudi Arabistan olabilir. Buralardan alınacak neticeyle bu daha da yaygınlaştırılabilir. Bu yaygınlaştırma neticesinde de neler yapabileceğimizi daha net görebiliriz.

Biliyorsunuz bir Cenevre süreci yaşanmıştır. Bu süreçte Kofi Annan başarısız olduğunu görünce, halbuki olumlu bir adım atılıyor diye beklentiler vardı. Annan buradaki alınan neticenin Beşar Esad tarafından kabul edilmeyişi sonucunda bu işten çekilmeye karar vermiştir. Şimdi ise İbrahimi'nin attığı bir adım var, hiç olmazsa Kurban Bayramı'nda bir ateşkes sağlayalım, bunu temin edelim.

Bugün Sayın Ahmedinejad ile bunu görüştüğümüzde 'Bu isabetli, doğru olur. Biz, bu konuda açıklama yaparız' dediler. Aynı şekilde bizden de Dışişleri Bakanımızdan veya Bakanlığımızdan yapılması ki bunlar eş zamanlı olursa daha da isabetli olur. Hatta hatta buna Mısır, Suudi Arabistan ve Rusya katılabilir.

Bölgede bu konuyla birinci derecede ilgili ülkelerin böyle bir çağrıyı yapmasında büyük fayda var dedik. Bu şekilde bu konuyu da aramızda bir ortak destek beyanıyla karara bağladık."

LADİN FARKLI, PKK FARKLI
Erdoğan, bir soru üzerine ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone'nin açıklamalarına da değindi.

Ricciardone, bugün gazetelerin Ankara temsilcilerine verdiği röportajda terörle mücadele için Türkiye'ye Bin Ladin'in yakalanmasında kullanılan 'çoklu disiplinli yaklaşım'ı önerdiklerini söylemişti.

ABD'nin Bin Ladin ile ilgili uygulamasının kendi şartları içinde değerlendirilebileceğini söyleyen Erdoğan, "Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder" diye konuştu.

Erdoğan şunları dile getirdi:

''Açıklama metnini arkadaşlarımdan aldım. Büyükelçi Ricciardone'nin yapmış olduğu açıklamadan hareketle özellikle bizim Sayın Bush döneminde bölücü terör örgütüne yönelik istihbarat paylaşımında biliyorsunuz anlık paylaşıma geçiş kararımız var. Ondan önce bir anlık paylaşım söz konusu değildi.

Öyle istihbarat paylaşımı olurdu ki bir ay sürer, iki ay sürerdi. Fakat o görüşmemizde o zaman açıklamamızda bu anlık istihbarata geçiyoruz, bundan böyle anında ilgili birimler Türkiye'deki karşıtlarına bu istihbaratı geçecekler talimatını o zaman Amerika verdi. Hatta insansız hava aracı noktasında da birken onu ikiye çıkarma noktasında adım atıldı. O günden bugüne bu anlık istihbaratı daha da ileri taşımanın gayreti içine girildi.

Şu anda bu süreç de işliyor. Fakat kendilerinin Bin Ladin ile ilgili uygulaması kendi şartları içinde değerlendirilir. Birisi bir şehirde oluyor. Birisi bir dağın mağaralarında, biliyorsunuz bu mağaralar 100-150 metre derinliğinde. Bizim bölgede terörle mücadelemizin de kendi şartları içinde değerlendirilmesi farklılık arz eder.

Burada hatırlarsanız bizim üçlü mekanizma diye oluşturduğumuz bir mekanizma vardı. Bu mekanizma ile atılan adımlar var. Ama bu adımlarda da bizler henüz beklenen neticeyi alamadık.

Fakat Amerikalı yetkililerle bu konuda bu üçlü mekanizma çerçevesi içinde neler yapılacağı konusu görüşülür. Biz tabii şunu biliyoruz, şuna inanıyoruz: Bu konuda bizim de ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapıyorlar. Müşterek çalışma yapabileceğimiz tüm birimlerle, tüm ülkelerle de bu bilgi paylaşımını sürekli devam ettiriyorlar.''

'MUHALEFET SÖZÜNÜN ARKASINDA DURURSA ÇÖZERİZ'
Erdoğan'ın basın toplantısının hemen öncesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yerel seçimlerin öne alınmasını öngören anayasa değişikliğine ilişkin düzenlemeyi bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye iade ettiği haberi geldi.

Basın toplantısında Erdoğan'a bu konu da soruldu. Konuyu henüz müzakere etmediklerini kaydeden Erdoğan, ''Bu konuyla ilgili bir defa bizim bu sürece yönelik atacağımız adım, kendi hafızamızdan bunu süratle silmek olacaktır. Yeter ki burada ana muhalefet ve diğerleri anlayışlı davransınlar, verdikleri sözlerin arkasında dursunlar. Benim tabii buradaki kanaatim hemen arkadaşlarımın bir defa muhalefetle, ana muhalefet olsun diğer muhalefet olsun hemen Görüşmeleri yapıp ondan sonra kararımızı vermektir'' diye konuştu.

'ŞEHİT AİLELERİ MÜSTERİH OLSUNLAR'
Erdoğan, Afyonkarahisar'daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin ölüm nedenlerinin ''doğal afet'' olarak belirtildiği iddialarına ilişkin ise, ''Burada da zannediyorum bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir. Dolayısıyla biz bunu görüşür gereğini de yaparız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bütün şehit aileleri de burada müsterih olsun'' dedi.

Konuyu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'den öğrenmesi, Özel'i dinlemesi gerektiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Fakat bizim çıkarmış olduğumuz yasa aslında bu şehitlerimizi de kapsayan bir yasadır. Yani biz bırakın oradaki görevi esnasında böyle bir olayla karşı karşıya kalmayı, yolda bir trafik kazasında dahi bir askerimiz şehit olsa bunları bu kapsam içine alacağız diye bunların hepsini konuştuk, görüştük. Burada da zannediyorum bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir. Dolayısıyla biz bunu görüşür gereğini de yaparız. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Bütün şehit aileleri de burada müsterih olsun.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...