Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık biz bize yetmek zorundayız

Türkiye'nin kendi kendine yeten bir ülke olması gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz bize yetemediğimiz durumda bağımsız bir Türkiye'den bahsedemeyiz" dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 21.05.2015 - 16:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık biz bize yetmek zorundayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nin açılış törenine katıldı.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin TUSAŞ vasıtası ile bu tesise sahip olarak uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini artık ifade edebiliriz. Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor.

Dünyanın bir ucundaki de insan biz de insanız. O yapıyorsa biz de yapabiliriz? Yapmamak için hiçbir sebep yok ama birileri önümüze bariyeri koyuyor. Ondan sonra 'bunun üzerinden atla' diyor. Hayır. Biz bunları da atlayacağız, gerekirse bu bariyerleri de kaldıracağız. İşte bu başladı.

Hedefimiz, 2023 yılında, ülkemiz savunma sanayinin dışa bağımlılığını, üretimi neredeyse yüzde yüze yakın bir noktaya taşıyarak kaldırmaktır.

Türkiye, gerektiğinde ve ihtiyaç duyduğunda tüm önemli savunma sanayi ürünlerini üretebilir konuma inşallah 2023 yılında ulaşacaktır. Artık biz bize yetmek zorundayız. Biz bize yetemediğimiz durumda, bağımsız bir Türkiye'den bahsedemeyiz. Bunun adımlarını atmak durumundayız.

Savunma sanayisinde ileri düzeye ulaşmış ülkeler için bu alan ticari olmanın yanında siyasi ve stratejik bir güç kaynağıdır. Paranız da olsa istediğiniz silahları alma imkanına sahip değilsiniz. Niye? Çünkü bunları üreten ülkeler öyle takdir ediyor. 'Sen bana bağımlı olacaksın' diyor. Öyle ki yeri gelir öyle bir anda sana yedek parçasını vermez, bütün o ürettiklerin elinde kalır. Bunları şu anda biz yaşadık, yaşıyoruz. Birçok yerden siparişler almışızdır ama motoru bize verme taahhüdünde bulunduğu halde son anda motoru vermekten vazgeçtiği için biz o ürünümüzü ülkeye satamamışızdır. Bu tür tehditler içerisinde yaşıyorsunuz. 'Ben nereye istersem oraya vereceksin' diyor. 'Benim istemediğim yere veremezsin' diyor. Böyle vicdansızlık olur mu? Ama dünya vicdansızlarla dolu. Bunu görmemiz, bilmemiz lazım."

Merkezin açılış törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Vekili Mehmet Çelik, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, bazı milletvekilleri, bürokratlar ve büyükelçiler de katıldı.

Özel önlük giyip, bone ve galoş takan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Yılmaz ve Bilgin ile beraberindekiler merkezi gezdi.

Merkezde incelemelerde bulunan Erdoğan, ilgililerden bilgi aldı.

Törende, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Göktürk-1 uydusunun maketini takdim etti.

Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek. Merkezde, Göktürk-1 Uydusu ile Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın montaj yapımı, ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek.

Yatırım maliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanan merkezin işletmesi TUSAŞ tarafından yapılacak. Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusu'nun ileri entegrasyon ve çevresel testleri yapılacak. Uydu bu testlerin ardından fırlatma sahasına TUSAŞ'tan gönderilecek.

Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu tesisle uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek.
Merkez, askeri havaalanına doğrudan bağlantısı sayesinde uydunun karayoluyla taşınması gerekliliğini ortadan kaldıracak, emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak.

Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın da yapımı da bu merkezde gerçekleştirilecek.

Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içinde çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada yapılacak.
Elektro-dinamik sarsıcılarla gerçekleştirilecek titreşim testlerinde ise fırlatıcının harekete geçmesiyle ortaya çıkan mekanik yüklerin uyduya etkisi gözlemlenecek. Fırlatıcının hareketinden bir süre sonra üzerindeki yakıt tanklarını bırakması, uydunun fırlatıcıdan ayrılması gibi safhalarda ortaya çıkan şok yüklerinin testleri gerçekleştirilecek.

Fırlatılmadan önce güneş panellerinin uzayda doğru bir şekilde açılacağının ve patlayıcı cıvatalardan kaynaklanan şok kuvvetinin uyduya ve güneş panellerine zarar vermeyeceğinin doğrulanması, Güneş Paneli Açılma Test Düzeneği kullanılarak gerçekleştirilecek.

Çevresel ve işlevsel testlerden başarıyla çıkan uydu, ancak bu aşamalardan geçtikten sonra fırlatıcıya gönderilmek üzere hazır hale gelecek.

Sayfa Yükleniyor...