Erdoğan: Suriye'de yaşanan yeni bir Kerbela

Başbakan Erdoğan, Suriye'de zalim, diktatör ve acımasız bir rejimin kendi halkına karşı ağır silahlarla toplu katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

Erdoğan: Suriye'de yaşanan yeni bir Kerbela

Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki Arap Uyanışı ve Ortadoğu'da Barış Konferansı'nda konuşma yaptı.

Her dinin öldürmeyi yasakladığını belirten Erdoğan, ''Ben sadece İslam dininin mezheplerinde, sadece İslam dininde değil, yeryüzündeki tüm semavi ve kitabi dinlerde öldürmenin haram, yani yasak olduğunu öğrendim. Sünni için öldürmek nasıl haramsa, çok iyi biliyorum ki Şii için de öldürmek haramdır'' dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriye'de zalim, diktatör ve acımasız bir rejim kendi halkına karşı ağır silahlarla toplu katliam gerçekleştiriyor. Suriye'deki zulme çanak tutanlar var.

İslam tarihi içinde başta Kerbela hadisesi olmak üzere hepimizi derinden yaralayan acı hadiseleri elbette unutmayacağız. Ancak, Peygamberin mübarek torununun ve ailesinin katledildiği o meş'um hadiseyi, bir ayrılığın değil, kardeşliğin, birliğin, vahdetin bir referansı olarak görmek zorundayız. Kerbela'da meydana gelen, hepimizin bugün bile yüreklerini dağlayan o acı hadise, bütün Müslümanlar için, bütün mezhepler için bir ibret vesikası olmak zorundadır. Kerbela hadisesi üzerinden bölünmek, bu bölünmenin ardından da yeni ve çok daha fazla Kerbela hadisesi üretmek, inanın, en başta Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt'in ruhunu muazzep etmektedir.

1332 yıl önce Kerbela'da yaşanan neyse, açık söylüyorum, bugün Suriye'de yaşanan da odur. Mazlum değişik olabilir, zalim değişik olabilir... Ama yaşananlar, yeni birer Kerbela'dır. Tarihin tekerrür etmesini önlemek zorundayız. Çünkü tarihten ibret almak durumundayız."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...