İstanbul Boğazı'nda Haydarpaşa Limanı'nın 800 metre açığında 15 Kasım 1979 günü Türkiye saatiyle sabah saat 05:30'da tarihi bir kaza meydana geldi.

Libya'dan yüklediği 94,600 ton ham petrolü Romanya'ya taşıyan Rumen bandıralı Independenta adlı tanker gemisi, Karadeniz yönünden gelen Yunan bandıralı Evriyali adlı kuru yük gemisine çarptı ve büyük bir patlama oldu.

İstanbulluları yataklarından fırlatan ve cehennemi yaşatan patlamayla cephesi Marmara'ya bakan evlerin, dükkanların camları kırıldı. İstanbullular, gökyüzünün alev alev yandığını gördüler. Patlama o kadar şiddetliydi ki Haydarpaşa Garı'nın tarihi değerdeki rengarenk vitrayları tuzla buz oldu.

Patlamanın ardından çıkan yangın 27 günde söndürülebildi. 43 gemi personeli hayatını kaybetti, yanmış cesetler kıyıya vurdu.

Faciayla birlikte tonlarca petrol denize karıştı ve yandı. Yangının sebep olduğu duman nedeniyle insan sağlığını tehdit eden havadaki zararlı parçacık oranı arttı. Deniz dibinde yaşayan canlıların yüzde 96'sı öldü. Ağır petrol kirliliği nedeniyle de deniz yüzeyinde siyah bir tabaka oluştu.

Independenta'nın ikiye bölünmüş enkazı yıllarca olduğu yerde kaldı ve neredeyse İstanbul'un bir parçası oldu.