Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan azınlık hükümeti açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan koalisyon süreciyle yeni açıklamalar geldi. Erdoğan, koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması halinde, dışarıdan destekli bir azınlık hükümetiyle hemen seçime gidilmesi sinyali verdi.

Haberler 31.07.2015 - 07:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan azınlık hükümeti açıklaması
arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'den Endonezya'ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Koalisyon süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, azınlık hükümeti konusunda şunları söyledi:

"Benim karşı olduğum kalıcı azınlık hükümetidir. Seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekala mümkündür. Kendisine görev verilen bir partiye diğer bir partinin veya partilerin dışarıdan destek vermesi suretiyle oluşturulacak bir azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürebilir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili sorulara da cevap verdi.

"Ne yazık ki çözüm sürecini istismar edenler çıktı. Bedelini son yapılan seçimlerde ağır ödedik” diyen Erdoğan, “’Sandıklarda tehdit yoktu sıkıntı yaşanmadı’ iddiaları doğru değil. Tehdit vardı, bizzat bize gelip anlatanlar oldu. Bundan sonra çözüm sürecinin istismarına müsaade edilmemeli” şeklinde konuştu.

"İSLAM DIŞIDIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin televizyonu CCTV'ye’ye açıklamalarda bulundu.

"IŞİD türü terör örgütleri bize göre İslam dışıdır" diyen Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- "İslam’da aşırılık yoktur.  Bu sevgili peygamberimizin ifadesinde kendisini bulmuştur, 'işlerin en hayırlısı orta olanıdır'... Bizde bir söz var, 'bal bal demekle ağız tatlanmaz'. Yani 'biz İslamız' veya 'Müslümanız' demekle Müslüman olunmuyor. Yaptıkları terördür. İslam'la bu işin ilgisi yoktur.

- (Şahsına yönelik eleştiriler) "Bunun takdirini ben hep milletime bıraktım. Son seçimlerde de milletim yüzde 52 oyla beni cumhurbaşkanlığına getirdi. Ben milletime hep şunu söyledim, 'sizlere efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldim'. 40 yıllık siyasi hayatımda da hep bunu yaptım"


- (Çin'den füze alımı) "Bu konuda aslında bitmiş bir şey yok. Eğer adımı atabilirsek bizim kararlılığımız yerindedir. Çin ile böyle bir adımı atmayı arzu ederiz.”

Sayfa Yükleniyor...