Erdoğan'dan Hollanda'ya Patriot teşekkürü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana'daki İncirlik Üssü'nü ziyaret eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüştü. İki başbakan ikili görüşmelerin yanı sıra, Türkiye'nin sınır güvenliğinin önemi üzerinde durdu.

Haberler 13.10.2013 - 17:38

Erdoğan'dan Hollanda'ya Patriot teşekkürü

Başbakanlık kaynaklarından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra, 'nin sınır güvenliğinin önemi üzerinde de duruldu.

Başbakan Erdoğan'ın, görüşme sırasında Rutte'ye, Hollanda hükümetinin NATO çerçevesinde Adana'da konuşlandırılan Patriot füzeleri ile Türkiye'nin sınır güvenliğine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

Rutte'nin de Hollanda olarak NATO müttefiki olan Türkiye'nin sınır güvenliğine büyük önem verdiklerini vurguladığı ifade edildi.

İkili arasındaki görüşmede, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik sürecinin de gündeme geldiği belirtildi.

Açıklamada, Erdoğan'ın AB'ye üyelik süreciyle ilgili olarak Türkiye'nin tüm fasılları açmaya hazır olduğuna dikkati çektiği belirtilirken, Rutte'nin de sürecin canlandırılması için gereken desteği vereceklerini söylediği vurgulandı.

Başbakanlık kaynakları, iki lider arasındaki telefon görüşmesinin, Rutte'nin Hollanda'dan getirilen Patriot hava savunma sistemlerinde incelemelerde bulunmak ve Hollandalı askerleri ziyaret amacıyla bugün İncirlik'e yaptığı kısa ziyaret esnasında gerçekleştiğini de kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...