NTV

Erdoğan: Milletim Meclis'te suçlu milletvekilleri görmek istemiyor

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Türkiye
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de halka seslendi. Meclis'teki dokunulmazlık oylamalarına değinen Cumhurbaşkanı, "Benim milletim bu parlamentoda suçlu milletvekilleri görmek istemiyor" dedi.

İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memleketi Rize'de halka seslendi. Meclis'teki dokunulmazlık oylamalarına değinen Cumhurbaşkanı, "Benim milletim bu parlamentoda suçlu milletvekilleri görmek istemiyor" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Rize Sanayi ve Ticaret Odası'nın ödül törenine katıldı ve orada da bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından satır başları şöyle;

"Sizler bizi bu yolculukta hiçbir zaman yalnız koymadınız. Bu yollarda sizlerle beraber yürüdük inşallah beraber yürümeye devam edeceğiz.

Biz Allah'ın huzurunda rükuda eğilmekten başka eğilme tanımıyoruz. Biz beşer planında kimsenin karşısında eğilmedik, Allah'ın izniyle bundan sonra da eğilmeyeceğiz. Hep bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, Türkiye olacağız. Bizi bölmek isteyenler olabilir onlara kulak asmayacağız.

Buradakiler bir davanın bir hareketin mensuplarıdır. Bir davanın, bir hareketin mensupları olarak inanıyorum sizler bir ümmet anlayışıyla yürüyeceksiniz.

Şehitlik makamı sıradan bir makam değildir. Bu topluluk şehadete susamış, şehadete koşan bir topluluktur. Mehmetçik, adını Hz. Muhammet'ten alıyor. İslam dünyasında hiçbir ordunun askerinde yok böyle bir isim. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunları biliyorsunuz, her gün şehitlerimiz var ama Mehmetçik şu anda teröriste bedelini öğretiyor ve öğretmeye de devam edeceğiz. 79 milyon tek millet, bölemeyecekler bizi.

Kimse bu topraklar üzerinde operasyon yapamaz, ameliyat yapamaz. 780 bin kilometre kare bu milletin.

Bunların bir kısmı Pensilvanya'da, orada burada. Eğer dürüstlerse neden bu topraklarda değil. Bir kısmı da cezaevlerinde biz ne demiştik inlerine gireceğiz. Girdik mi? Paralel devlet olur mu devlet içinde devlet olabilir mi?

Bugün mecliste dokunulmazlıkla ilgili tarihi bir oylama yapılıyor. Benim milletim bu ülkede suçlu milletvekillerini parlamentoda görmek istemiyor, bölücü terör örgütünün desteklediklerini bu parlamentoda görmek istemiyor. Şu anda iktidar partisi ve yanında MHP bunları parlamentoda görmek istemiyor. Bunların bedelini neden parlamento ödesin, yargı fezlekeleri göndermiş, gidip kendileri ödesinler.

Bu oylama referanduma giderse ben inanıyorum ki benim milletim referandumda en doğru kararı verecektir. Ramazan yaklaşıyor, Ramazan'ın milletime rahmet getirmesini rabbimden niyaz ediyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize Sanayi ve Ticaret Odası'nın ödül töreninde yaptığı konuşmada ise özetle şu ifadeleri kullandı:

"Biz, kentsel dönüşüm değişim projeleri yapıyoruz ya, bunlardan bir tanesini Ayder'e yapmamız lazım, bir tanesini de Uzungöl'e yapmamız lazım. Ondan sonra da diğerlerine bunu yaymamız lazım. Yapacağız, bunun başka çaresi yok.

Yaklaşık 4 bin kilometrelik bir uzunluğa sahip Yeşil Yol Projesi'nin 650 kilometreye yakın bir bölümü Rize sınırları içerisinde. Bu projeyle bölgemizdeki doğal güzelliklere yerli ve yabancı turistlerin kolayca ulaşabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Yaylalarımızda talebe cevap verecek tesislerin kurulmasıyla, tüm bölgemizle birlikte Rize'yi de her mevsim cazip bir turizm merkezi haline getirecek adımları atmakta kararlıyız. Kim ne derse desin, biz bu adımları atacağız.

Bölgeyi turizme açma projesi, asla yaylalarımızın, ormanlarımızın, derelerimizin, yeşilliklerimizin yani bölgemizi değerli kılan tabiat güzelliklerinin tahribi pahasına olmayacaktır. Böyle bir teşebbüse önce ben karşı çıkarım. Elimizdeki güzellikleri kazanca dönüştürmek için ulaşımdan tesise kadar gereken yatırımları da yapmak mecburiyetindeyiz.

(CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na) Önce sen aynaya bak. Eğer Türkiye, diktatörün cumhurbaşkanı olduğu bir ülkeyse, sana bunu söyletmezler, sana bunu konuşturmazlar, sen burada yaşayamazsın. Adeta ağızlarından affedersiniz salyalar akıyor, kendilerinin de yanında olanların da. Bu millet demokraside yegane karar vericidir. Bir taraftan 'Atatürkçüyüm' diyeceksin, öbür taraftan seçim sandıklarından, bir gireceksin çıkamayacaksın, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz, dokuz, çıkamayacaksın, sadece hakaretle netice almak isteyeceksin. Alamazsın, bu millet sana 'yürü' demez. Çünkü ahlaken sıkıntılısın.

Bak şu dokunulmazlıklarla ilgili ne dedi, 'biz destekliyoruz' dedi, değil mi İşte iki gün önce yapılanda desteklediler mi Desteklemediler ve iktidar partisiyle MHP beraberce yüklendiler, 350'yi, 54, 55'i, buraları yakaladılar. Bugün nasıl olduysa geri döndüler. Bir hikmet var ve bugün de hamdolsun 376'ya kadar çıktı. Böylece referanduma gitmeye gerek kalmadı. Şimdi tabii bu, yolu kısalttı. Ama referanduma gidilseydi ne olacaktı biliyor musunuz Onu da söyleyeyim size, millet en az yüzde 70, yüzde 80'le bir ders verecekti.

Bakıyorsunuz dünyanın değişik yerlerinden sırtına bir tane fotoğraf makinesi alan, yok İngiltere'den, yok Fransa'dan, yok Avrupa'nın değişik yerlerinden, Amerika'dan gelip Diyarbakır'ı geziyor, dolaşıyor. Ya sizin burada ne işiniz var Ondan sonra yalan yanlış haberler. Senaryo hazır. Bu senaryoya göre de bazılarını konuşturuyorlar. Bütün uluslararası medyada da güçleri var ya, onunla Türkiye'yi, sanki Türkiye'de bir iç savaş varmış havasıyla dünyaya tanıtmaya çalışıyorlar. Bizde iç savaş yok ve bu ülkeyi iç savaşa götüremeyecekler. Biz bu işi Allah'ın izniyle bitireceğiz.

Dün Ulaştırma Bakanımız, adaylığı ilan edildikten sonra hemen Diyarbakır'a gittiler, orada taziye evini ve çadırını ziyaret etmek suretiyle tüm aile yakınlarıyla görüştüler, kabir ziyaretini yapmak suretiyle oradan döndüler. İnşallah bizler 28'inde Diyarbakır Havalimanı'nın terminal binasını açmaya gideceğiz. Açtıktan sonra inşallah bizler de bir programı orada gerçekleştireceğiz.''

ETİKETLER