Ergenekon'da aramaya katılan polislere dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon soruşturmasında yapılan aramalara katılan 10 polis hakkında dava açtı. Başsavcılık, arama kararını veren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi için de suç duyurusunda bulundu.

Haberler - NTV Haber 05.03.2010 - 15:52

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Savcısı Abbas Özden, İşçi Partisi Genel Merkezi'nde yapılan aramalara katılan 10 polis memuru hakkında usulsüz arama yaparak görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesi ile 3 yıla kadar hapis istemi ile dava açtı.

Başsavcılığın girişimi polislerle sınırlı kalmadı. Arama kararını veren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi için de Adalet Bakanlığı ceza işleri genel müdürlüğüne suç duyurusunda bulundu.

Soruşturma kapsamında, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı’nda görevli üç profesörden aramalara ilişkin bilirkişi raporu talep edildi.

İddianamede aramaya ilişkin usulsüzlükler şöyle sıralandı:

İddianamede, Ergenekon savcılarınca İstanbul özel yetkili mahkemelerinden alınan arama kararlarının da hukuki aykırı olduğu belirtildi:

"Arama yapılan yer, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın nezdinde görev yaptığı mahkemenin yargı çevresi dışında kalmaktadır. Somut olayda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ankara’da bulunan parti genel merkezinde yapılacak arama için Ankara’da görev yapan Cumhuriyet Savcısı aracılığıyla Ankara Ağır Ceza Mahkemesi üyesinden talepte bulunması gerekirken, böyle yapılmayarak yasaya aykırı arama kararı verilmiştir."

Sayfa Yükleniyor...