Ev kadınlığından milli takıma...

Ev hanımıydı... İlköğretim okulu öğrencisi oğlunu oryantiring kursuna götürüyordu. Bir gün kendisi de bu spora yöneldi ve milli takım antrenörlüğüne kadar yükseldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.08.2010 - 15:58

Ev kadınlığından milli takıma...

Ankara'nın Nallıhan ilçesine bağlı Çayırhan beldesinde yaşayan ev hanımı Nuran Yiğit, 3 yıl önce ilköğretim okulu öğrencisi oğlundan esinlenerek başladığı oryantiring sporunda, milli takım antrenörlüğüne kadar yükseldi.

37 yaşındaki ev hanımı Nuran Yiğit'in 6.5 yaşındaki oğlu Mert'i okulda oryantiring eğitimine götürmeye başlamasıyla birlikte, tekdüze hale gelmeye başlayan yaşamı da sporla yeniden renklendi.

Oğlunun İlköğretim okulundaki beden eğitimi öğretmeninin öğrencilere oryantiring eğitimi vermeye başladığını ve diğer velilerle birlikte kendilerinin de eğitim gördüklerini dile getiren Yiğit, şunları söyledi:

"Okulda öğretmenden 6 ay harita, pusula ve arazide yarışma üzerine eğitim aldık. Ben 17 yıl önce, henüz bekarken atletizm ve voleybolla ilgilenmiştim. O dönemde atletizm milli takım aday kadrosuna çağırmışlardı. Ancak ailem izin vermeyince gidememiştim. Evlenince de spordan uzaklaşmış, hedeflerimi gerçekleştirememiştim. Şu an 9 yaşındaki oğlum Mert'in okuldaki oryantiring eğitimiyle ben de yeniden spora başlamış oldum. Beldede yapılan ilk yarışmada dereceye girdim. Sonra düzenli çalışmaya başladım. 1.5 yıl önce de antrenörlüğe başladım ve şu an milli takım kadrosundayım. Genç sporculara yardımcı olmaya çalışıyorum."

Oğlu Mert'i eğitime ilk gün babasının götürdüğünü ve bu nedenle eşinin oryantiringi tanıma fırsatı bulduğunu belirten Yiğit, "Eşim, ben başlayınca anlayışla karşıladı. Bana destek veriyor. Ev, çocuklar derken ideallerimden vazgeçme aşamasındayken kendimi oryantiring sporunun içinde buldum. Her şey artık monotonlaşmaya başlamışken yeniden ideallerimi gerçekleştirme fırsatı doğdu. Adeta şu an ikinci baharı yaşıyorum" diye konuştu.

Çayırhan'ın şu an en popüler sporunun oryantiring olduğunu ifade eden Nuran Yiğit, "İnsanlar, antrenmana giderken bizim için 'dans etmeye gidiyorlar' dediler. Çünkü oryantiring ile oryantal dansı karıştırıyorlardı. Biz de arazide dansa gidiyoruz, gelin izleyin dedik. Daha sonra kent merkezinde antrenman yapmaya başlayınca herkes hayranlık duydu. Artık futbol kulübü yerine, oryantiring kulübü açmaya başladılar" dedi.

ORYANTİRİNG NEDİR?
Koşarak Yürüyerek Hedef Bulma hertürlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur.

Sadece düz bir koşu değil, aynı zamanda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyundur. Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden Oryantiring ayrıca bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur.
Sayfa Yükleniyor...