Evin önünde yakıldı, ormana sıçradı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yayla evlerinde ateş yakılması sonucu orman yangını çıktı.

08.08.2010 - 16:28

Evin önünde yakıldı, ormana sıçradı

Kastamonu'nun Tosya ilçesine 30 kilometre uzaklıkta karaçam orman alanının bulunduğu Ortalıca beldesindeki Kösdağları Ahmatlı Orta Yayla mevkisinde, Hasan Çelik'e ait olduğu bildirilen yayla evinin önünde saat 15.30 sıralarında ateş yakıldı.

Kontrol altına alınmayan ateş büyüyerek ormanlık alana sıçradı.

Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye gelen Tosya Orman İşletme Müdürlüğü ve Karadere İşletmesine bağlı yangın söndürme işçileri ile Tosya ve Kargı belediyesi itfaiye ekipleri arazözlerle yangına müdahale etmeye çalışıyor.

Tosya Orman İşletme Müdürü Cengiz Dik başkanlığında sürdürülen ve halen 10 hektar alanda devam ettiği bildirilen yangına müdahale, aşırı sıcaklık ve rüzgar nedeniyle güçlükle yapılıyor.

Bazı yayla evlerinin de hasar gördüğü yangında söndürme çalışmalarına Ortalıca beldesi ve çevre köylerden vatandaşlar da katılıyor.

10 HEKTAR ORMAN  YANDI
Bu arada, yine Kastamonu'nun Hanönü ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Hocavakıf köyü Anşaoğlu Mahallesi yakınlarındaki karaçam ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Köylülerin ihbarı üzerine yangın yerine gelen Taşköprü ve Hanönü belediye itfaiye ekipleri, Taşköprü Orman İşletme Müdürlüğüne ait 3 arazözle yangına müdahale etti.

İtfaiye ekipleri, yaklaşık 3 saat müdahale ettikleri yangını kontrol altına aldı. 10 dönüm alanın yandığı alanda, soğutma çalışmalarına başlandığı bildirildi.
Ankara'nın Mamak ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin uzun süren çalışmasıyla söndürüldü.

Alınan bilgiye göre, Akşemsettin Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, kısa sürede büyüdü. Yangına müdahale eden itfaiye ekiplerinin yetersiz kalması üzerine bölgeye çok sayıda takviye ekip gönderildi.

Mahalle halkının da söndürme çalışmalarına katıldığı yangın, ekiplerin uzun süren çalışmasıyla kontrol altına alındı.

Çok sayıda ağacın zarar gördüğü yangında, bazı vatandaşların ve itfaiyecilerin dumandan etkilendiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...