Facebook'tan soykırım inkarına ihraç

Sosyal ağ sitesi, Yahudi Soykırımı'nı inkar eden bazı grupları kapattı.

13.05.2009 - 13:04

Facebook'tan soykırım inkarına ihraç

200 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi olan Facebook, Pazartesi gününden beri site genelinde Yahudi Soykırımı'nın (Holocaust) olmadığını ifade eden grupları bazı grupları kapattı.

"Holocaust: A Series of Lies" (Holocaust: Seri Yalanlar), "Holohoax" (Holocaust ve Hoax -aldatmaca- kelimeleriyle türetilmiş bir ifade), "Holocaust is a Myth" (Holocaust hayali bir şeydir) isimli grupları kapatmayı reddeden site, "Based on the facts... there was no Holocaust" (Gerçeklere bakacak olursak... Holocaust hiç olmadı) ve "Holocaust is a Holohoax" (Holocaust bir aldatmacadır) isimli birkaç grup kapattı. Kapatılan gruplarla bağlantısı olan Neonazi grupları ile Anti-Semitist gruplar ise yayına halen devam ediyor.

Facebook sözcüsü "Nazi fikirleri ve Holocaust inkarını cahilce ve antipatik buluyoruz." dedi ve ekledi. "Biz fikirlerin tartışılabileceğini savunuyoruz, ve Facebook'un fikirlerin, hatta tartışmalı fikirlerin bile konuşulabileceği bir yer olmasını istiyoruz. Ancak, bunun bir sınırı olduğunun da farkındayız"

Facebook'un daha önce kapatmayı reddettiği Yahudi Soykırımı'nı inkar eden grupların kapatılmama sebebinin, bu grupların seviyeli bir tartışma platformu sunduğuna bağlayan sözcü, kapatılan grupların Facebook kullanıcı sözleşmesinde yer alan "Nefreti yayan hareketlerde bulunamaz" kuralını çiğnediğini ifade etti.

Facebook sözcüsü, site üzerinde yayını devam eden soykırım inkarcısı grupların, diyaloglarını nefret dolu bir dile döndürmedikleri sürece açık kalacağını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...