NTV

Felaketin boyutu belli oluyor

Türkiye

7.2'lik Van depreminin son bilançosu 279 ölü, 1300 yaralı olarak açıklanırken, arama kurtarma çalışmalarının bugün öğle saatlerine kadar sonuçlandırılması bekleniyor.

Van’ı vuran 7.2’lik depremin konuşulduğu Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’tan geldi.

İlişkili Haberler


Son ölü sayısının 279, yaralı sayısının ise 1300 olduğunu söyleyen Arınç, bölgedeki yetkililerden, arama kurtarma çalışmalarının yarın (bugün) öğle saatlerine kadar tamamlanabileceği bilgisinin alındığını söyledi.

Arınç’tan, deprem bölgesindeki esnaf, işçi ve çiftçiler için de bir açıklama geldi: Esnafın Halk Bankası'na, çiftçilerin de Ziraat Bankası'na mevcut borçları, başvuru halinde faizsiz olarak 1 yıl ertelenecek. Çalışanların SSK pirim borçlarının da ertelenmesi mümkün olacak...

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Arınç, toplantının büyük bölümünün Van’daki felakete ayrıldığını belirterek, 51 ülkenin yardım talebinde bulunduğunu, 10 ülkenin arama kurtarma ekibi göndermeyi teklif ettiğiğini söyledi ve, "Hepsine gelin deseydik bölgede karmaşa olurdu" diyerek bu ülkelere teşekkür edildiğini söyledi.

İhtiyaç duyulması halinde bu çağrılara yanıt verileceğini belirten ancak devletin güçlü bir şekilde bölgede olduğunu dile getiren Arınç, deprem sonrası yapılan çalışmalar ve gelinen noktayla ilgili bilgiler verdi.

279 ÖLÜ, 1300 YARALI
Son ölü sayısının 279, yaralı sayısının ise 1300 olduğunu belirten Arınç, bölgedeki yetkililerden alınan bilgiye göre, arama kurtarma çalışmalarının yarın (bugün) öğle saatlerine kadar tamamlanabileceğini söyledi.

ESNAFA, ÇİFTÇİYE, İŞÇİYE...
Arınç, depremden etkilenen esnafın Halk Bankası'na, çiftçilerin de Ziraat Bankası'na mevcut borçlarının başvutu halinde faizsiz olarak 1 yıl erteleneceğini, çalışanların SSK pirim borçlarının da ertelenmesinin mümkün olacağını söyledi. Arınç, "Van ve çevresindeki iş verenler, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak istedikleri takdirde 3 ay ve 6 aya kadar uzatılabilecek, kısa çalışma ödeneği de kendilerine tahsis edilecektir'' dedi.

TOKİ KONUT YAPACAK
Başbakan Erdoğan tarafından TOKİ’ye daimi konut talimatı verildiğini söyleyen ve deprem sonrası iyi bir dayanışma örneği gösterildiğini dile getiren Arınç’a, toplantıda, afet bölgesi ilanının gündeme gelip gelmediği soruldu.

Van’da son yıllardaki en büyük depremlerden birinin gerçekleştiğini ve tüm imkanların bölge için seferber edildiğini söyleyen Arınç, "Afet bölgesi ilan etmeye gerek var mıdır takdirlerinize bırakıyorum" dedi.

İSRAİL’E RET Mİ?
İsrail'in yardım talebiyle ilgili basında çıkan haberlerin hatırlatıldığı Arınç’a, 'teşekkür edilen ülkelerin içinde İsrail de var mı?' sorusu yöneltildi.

Tersi yönde haberlerin çirkin bir iş olduğunu söyleyen Arınç, "İlişkiler istendiği kadar iyi olmayabilir ama bir afet karşısında insani duygularla hareket eden İsrail hümetine hatta Cumhubaşkanı Peres’e ret cevabı vermemiz şık olmaz. Kimse bunu aklından geçirmesin" diye konuştu.

PKK'YA YÖNELİK OPERASYON
Arınç'a, terörle mücadele kapsamında devam eden operasyonlar soruldu. Bu konunun da Bakanlar Kurulu’nda görüşüldüğü belirten Arınç şunları söyledi: "Operasyonlar büyük bir başarıyla devam etmektedir. Sonuçları değrelendirilmiş ve amacına uygun şekilde devam ettiği ortaya konmuştur..."