Furkan’ın ölüm anı ABD’yi karıştırdı

Gazze’ye yardım götürürken İsrail askerlerince durdurulan Mavi Marmara gemisindeki ABD vatandaşı da olan Furkan Doğan’ın infaz görüntüleri dün ABD’yi ayağa kaldırdı.

Haberler 16.06.2010 - 10:25

Furkan’ın ölüm anı ABD’yi karıştırdı

ABD’nin önemli gazetelerinde yıllarca çalıştıktan sonra kendi internet haber sitesini kuran gazeteci Dave Lindoff dün yaptığı haberle ABD’nin gündemine oturdu.

Lindoff’un 21 saniyelik videodan yaptığı haberde Gazze’ye insani yardım götürürken İsrail askerleri tarafından uluslararası sularda durdurulan Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin Furkan Doğan’ı önce dövdükleri ardından yakın mesafeden kafasına ateş ettikleri görünüyor.

Vatan gazetesinin haberine göre Lindorff’un This Can’t Be Happening (Bu yaşanıyor olamaz) adlı internet sitesinde yayınlanan görüntülerde İsrail askerleri, yerde yatan bir yardım gönüllüsünü yumruklarken ve acımasızca tekmelerken görülüyor. Askerlerden biri daha sonra silahını yerde yatan çaresiz Türk’e doğrultarak sıktığı kurşunlarla öldürüyor.

Videoda infaz edilen kişinin büyük bir ihtimalle 19 yaşındaki Amerikan vatandaşı Furkan Doğan olduğunu belirten Lindorff, “İşte şimdi İsrail’in yalanları açığa çıktı... İsrail askerlerinin kendileri için hiçbir tehdit oluşturmayan bu kişiyi vahşice tekmeledikleri ve sonunda da çok kısa mesafeden kafasına 4 kurşun sıktıkları görülüyor. Bu komandoların gemiye zarar yaralamak ve öldürmek için indiğini gösteriyor” yorumunu yaptı. Ayrıca videodaki görüntülerin de Doğan’ın The Guardian gazetesinde yayınlanan otopsi raporuyla uyumlu olduğu belirtildi.

Lindorff, Beyaz Saray’ın şimdiye dek İsrail’i kınamadığına da dikkat çekerek, bu videodan sonra Amerikan yönetiminin mutlaka İsrail’den kendi vatandaşının uluslararası sularda düzenlenen bu operasyonla öldürülmesinin hesabını sorması gerektiğini kaydetti. Amerikalı gazeteci ayrıca infaz anının görüntüsünü Vietnam Savaşı’nın sembolü haline gelen ve bir Güney Vietnamlı askerin Viet Cong savaşçısını başına dayadığı tabancasıyla infaz ederken çekilmiş fotoğraftan bir farkı olmadığını belirtti.

Furkan’ın vurulduğu görüntüler Digg isimli paylaşım sitesinde yayınlandıktan sonra İsrail karşıtı yorumlar gelmeye başladı.

Sayfa Yükleniyor...