Gaz bombası okul ve eve düştü

İstanbul'daki olaylı yıkımda, polisin attığı gaz bombası bir ilköğretim okulu ve eve isabet etti. Öğrenciler fenalık geçirdi, anne ve bebeği hastaneye kaldırıldı.

NTV Haber 14.05.2009 - 10:10

Gaz bombası okul ve eve düştü

29 Mart yerel seçimleri sonunda hızlanan kaçak kat ve gecekondu yıkımları sürüyor, yıkımlarda yine olaylar çıktı.


İstanbul Başakşehir'de kaçak yapıların yıkımı için gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Çevik Kuvvet, sabah saatlerinde Altınşehir Osmanlı Caddesi üzerinde yerel seçimlerden önce yapıldığı iddia edilen gecekonduların yıkımı için bölgeye gitti.

Yıkım ekiplerine taş yağdıran ev sahiplerine polis gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin attığı gaz bombalarından biri bir ilköğretim okulunun bahçesine düştü.

Biber gazından etkilenen Tepe İlköğretim Okulu öğrencilerinden bazıları fenalık geçirdi. Olayı duyan veliler okula geldiler.

Aileleri gazdan etkilenerek fenalık geçiren çocukları kucaklarına alarak olay yerinde bekletilen ambulanslara taşıdı. Çocuklara ambulanslarda sağlık ekiplerince müdahale edilirken, ailelerinin sinir krizi geçirdiği gözlendi.

4 AYLIK BEBEK VE ANNESİ DE FENALAŞTI
Polisin attığı bir başka biber gazı bombası ise bir apartamnın üçüncü katındaki daireye isabet etti.

Daireden yoğun şekilde duman çıktığı görülürken, gazdan etkilenen bir anne ve 4 aylık bebeği polis ve yakınları tarafından daireden çıkarıldı. Dışarı çıkarken fenalaşan anne ile bebeği hastaneye kaldırıldı.

Olayların yaşandığı sokak ve caddelerdeki bazı araçların camları kırıldı. Olayda bir körüklü İETT otobüsünün de camları kırıldı, lastikleri patlatıldı. Kepenk kapatan esnaf olayları dükkanlarının içinden izliyor.

Olaylar sırasında bazı gazeteciler de göstericilerin attığı taşlardan, polisin müdahalesi sırasında kullandığı gaz bombası ve tazyikli sudan etkilendi.

Altınşehir'deki yıkım tamamlanırken, vatandaşlarla ekipler arasındaki arbede ara sokaklarda saatlerdir sürüyor.

Polis ekipleri ara sokaklarda kendilerine taş ve sopa ile saldırıda bulunanlara, biber gazının yanı sıra panzerlerden renklendirilmiş su da sıkarak müdahale ediyor.

İstanbul Ümraniye'de önceki gün gerçekleşen yıkımda vinç operatörü vurulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...