Gençlerin yeni belası: Metamfetamin

Uyuşturucu kullanımı da satışı da dünyada ve Türkiye'de her geçen gün yaygınlaşıyor. Kağıthane'de bir polisin şehit olduğu operasyonda ateş açan çete üyelerinin yaşları da uyuşturucunun gençler arasında ne kadar yaygınlaştığını gözler önüne serdi. Özellikle de "Metamfetamin" zehrinin kullanımı yaygınlaştı. Peki bu uyuşturucu türü neden ve nasıl yaygınlaştı? Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Erdin yanıtladı.

Gençlerin yeni belası: Metamfetamin

Haber: Tuana Çiftçi

Kağıthane'de düzenlenen operasyonunda şüpheliler ve arasında silahlı çatışma çıkmış, ağır yaralanan polis Hakan Telli şehit olmuş bir polis de yaralanmıştı. Polise ateş açan uyuşturucu çetesinin yaş grubu da dikkat çekti.

En küçüğünün 18 en büyüğünün 27 yaşında olduğu uyuşturucu tacirleri, bir kez daha uyuşturucunun gençler arasında ne kadar yaygınlaştığını gündeme getirdi. Özellikle de asıl üretim amacı ilaç olan "Metamfetamin" oldukça yaygın.

Metamfetamin kullanıcılarda çok kısa sürede bipolar bozukluk, paranoya, şizofreni, öfke patlamaları gibi ciddi sorunlara neden oluyor.

Emekli Emniyet Müdürü Fermauz Erdin, "Metamfetamin gibi normalde ilaç olarak kullanılan bir kimyasal madde dikkat dağınıklığı gibi süreçlerde kullanılıyor. Fakat bu özelliğinden dolayı suistimalle çok yaygın. Hemen hemen her yerde üretilmeye de başlandı. Zaten tehlike de buradan başlıyor. Yani hedef kitlesi, çocuklar, gençler, işte düşük gelir grupları. Bunların alması hedefleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

'da ocak ayından bu yana düzenlenen operasyonlarda 5,5 ton metamfetamin yakalandığını söyleyen Erdin, "Hem sosyal medyada özendirici olması, işte bununla ilgili müzik gruplarının veya şarkıların dahi ve gençler arasında popüler olmasın aslında kulaktan kulağa yayılmayı etkiliyor. Ama bunun ötesinde tabii dünyada trafiği çok büyük bir açıkçası yasa dışı para kazanma kaynağı ve pazar. Şimdi bunların hem üretimi daha basit. Hem daha temizlemesi kolay ham maddesinin ve miktar çok daha insan etkileyebiliyor. O yüzden de ucuz ve dağıtımı kolay." dedi.

Uzmanlar, okullarda uyuşturucuya yönelik denetimlerin daha fazla olması gerektiğini söylüyor.

GENÇLERİN YENİ BELASI: METAMFETAMİN (AİLELER ÇOCUKLARINI NASIL KORUMALI?) - VİDEO

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...