Gerçeker: Bölge idare mahkemeleri kurulmalı

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'daki iş yükünü azaltmak için bölge adliye mahkemelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

29.11.2010 - 16:50

Gerçeker: Bölge idare mahkemeleri kurulmalı

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'ın iş yükünü azaltmak için yeni daire kurulmasının soruna köklü çözüm getirmeyeceğini savunarak, "İş yükünü azaltmak için altı daire değil belki bir Yargıtay daha kurmak gerekir" dedi.

Gerçeker, sorunun köklü çözümü için bölge adliye mahkemelerini hayata geçirmekten başka bir şey görünmediğine dikkat çekti.

Yargıtay'da daire ve üye sayısının arttırılması talebini iki yıl önce gündeme getirdiklerini anımsatan Gerçeker, ''O zaman İstinaf Mahkemeleri’nin yürürlüğe girme ihtimali uzak olduğu için hiç olmazsa bu mahkemeler faaliyete geçene kadar 6 daire kurulsun. Faaliyete geçtiğinde de görevleri kendiliğinden sona ersin’ diye bir tedbir düşünmüştük'' diye konuştu.

İstinaf Mahkemeleri hayata geçtiği zaman Yargıtay'ın iş yükünün de peyder pey azalacağını söyleyen Gerçeker, ''İki yıl önce biz bu teklifi yaptığımızda bu kabul görmedi. Sonra yazımızı tekrar yazdık. Buna fazla sıcak bakılmadı. Bugün tekrar gündeme getirilmeye çalışıyor. Elbette ki o zamanki şartlarımız bunu gerektiriyorsa bugünkü şartlarımız o günden daha kötü bir durumda ama biz en geç 2010 yılında İstinaf Mahkemeleri’nin hayata geçirileceğini düşündüğümüz için bu şekilde bir teklifte bulunmuştuk'' dedi.

Yargıtay Başkanı, hazırladıkları stratejik yargı reformu raporlarında yer alan arabuluculuk, tahkim, uzlaşma süreci, ombudsmanlık gibi alternatif çözüm yollarının devreye sokulması gerektiğini de ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...