Greenpeace tarafından yayınlanan bir rapora göre Çin ve Avustralya, yeni petrol, gaz ve kömür projeleri ile gezegeni felaket boyutlarında bir iklim değişikliğine itmeye devam ediyor.

Danışmanlık şirketi Ecofys tarafından Greenpeace için hazırlanan “Geri Dönülmeyecek Nokta” çalışması, bahsedilen 14 dev projenin 2020 yılına gelindiğinde yılda 6.3 gigaton karbondioksit –yani Amerika Birleşik Devletleri’nin mevcut yıllık salımı kadar- salacağını hesapladı.

En büyük oyuncular ise kömür üretimlerini 2015 yılına kadar 620 milyon ton arttırmayı hedefleyen ve buna bağlı olarak 1.4 milyar ton sera gazı salacak olan Çin’in beş kuzeybatı bölgesi. Avustralya’nın dünyanın en büyüğü olan kömür ihracatı endüstrisi ise 2025 yılına kadar planlanan 408 milyon tonluk artış ve 760 milyon ton karbondioksit salımı ile ikinci sırada.

Kutup bölgesindeki tartışmalı petrol ve gaz istismarı ise yılda 520 milyon ton karbondioksit salınımına neden olurken, diğer büyük salınım da Kanada’daki katran kumulları ve ABD’deki kaya gazı gibi yeni fosil yakıt cephelerinden gelecek.

Greenpeace raporuna göre “karbon bombası” olarak adlandırılan bu 14 proje yüzünden küresel salınımlar %20 artacak. Bu, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından tehlikeli iklim değişiklikleri için kritik eşik olarak açıklanan 2 santigrat derecelik ısınmayı engellemek için önerilen salım limitlerinin üçte birini doldurmuş olacak.