Sibirya ve Almanya'dan göç eden kuşların uğrak alanlarından biri olan Sapanca Gölü de, bugünlerde göçmen kuşları ağırlıyor. Uzmanlar ise, bilinçsiz avlanmalara karşı denetimlerin sıklaştırılmasını istiyor.

Göçmen kuşların yolculuğu başladı.Kuşlar, Türkiye'deki en önemli uğrak yerlerinden Sapanca Gölü'nde konaklamaya başladı.

Kuzeyde soğukların artmasının ardından Sibirya ve Almanya'nın üst kısımlarından ılıman iklime sahip güney ülkelerine göç eden yaban kuşları, dinlenmek, barınmak ve üremek için Türkiye'deki sulak alanları tercih ediyor. Dünyanın önemli göç yolları arasında bulunan Sapanca Gölü de, bu sulak alanlardan biri. Göl, bugünlerde yine çok sayıda göçmen kuşu ağırlıyor. Gölde, 20'ye yakın göçmen kuş türü konaklıyor. Bir çok kuş gözlemcisi de kuşları izlemek için göl kıyısını ziyaret ediyor. Uzmanlar ise, kuşların korunması için av denetimlerinin sıklaştırılması gerektiğini belirtiyor. Doçent Ali Uzun bu konuda şunları söylüyor: "Bilinçsiz avlanma, kontrolsüz avlanma, yasalarda bu konularda iyi düzenlemeler olmasına rağmen yasaların uygulanışındaki eksiklikler yaşanan sorunu arttırmakta."

Uzmanlara göre,bölgedeki kontroller yetersiz.