Göcek'te koy isyanı

Fethiye Göcek'te günübirlik tur teknelerinin bazı koylara girmesinin yasaklanmasına tekne sahipleri ve belediye başkanları tepki gösteriyor.

30.07.2009 - 10:45

Göcek'te koy isyanı

Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇK), 1 Ağustos'tan itibaren günübirlik tur teknelerinin Göcek'te bazı koylara girmesini yasakladı. Günübirlik tur tekneleri Yassıca Adaları'ndaki koylara demirleyemeyecek.

12 adalar turuna çıkan yaklaşık 30 günübirlik tekne ile yaklaşık 20 küçük tekne, Fethiye Körfezi girişinde toplanarak körfezin girişini kapattı. Tekneler, korna çalıp protesto gösterisinde bulundu.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, kararı "Muğla'nın masmavi koylarının korunması lazım. Koruma amacıyla alınan bir karar bu. Karar esnek bir karar ve hata varsa geri dönülebilinir. Bana göre çok güzel bir karar. Günübirlikçi tekneler ve diğer tekneler bir yoğunluğa neden oluyor. Günübirlikçi tekneler ister istemez koyları kirletiyor. Bu kararla koyların kirlenmesinin önüne geçilecek" sözleriyle değerlendirdi.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise koyların anayasal hak olarak herkesin kullanımına açık olduğunu ve koyların kapatılması doğru olmadığını ifade etti.

Başkan Saatcı, şöyle konuştu:

"Kullanıma kapatılan koylar ÖÇK bölgesi. Bu bölgelerde her türlü yetki ÖÇK'ya ait. Türkiye'nin güzellikleri bir kısım insana kapatılıp, sadece belirli insanlara açılamaz. Bu yasağın mantığını anlamak mümkün değil. Fethiye'de 120'si günübirlikçi olmak üzere yaklaşık 500 tekne var. Bu yasaklama, tekne sahiplerini aç bırakacak değil. Bunun gerekçesini halka benimsetmeden, bölgedeki sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle görüş alışverişi yapmadan oldu bitti ile koyları kapatmak yanlış."

Göcek Belediye Başkanı Recep Şatır da kararı şu sözlerle değerlendirdi:

"Öncelikle, bölgedeki katı atık tesislerinin alt yapı anlamında hazır haline getirilmesi lazımdı. Ben bu anlamda bölgenin hazır olmadığını düşünüyorum. Bir yıl gibi bir süre içinde bunlar hazır hale getirilmeli ve ardından bu uygulama hayata geçirilmeliydi. Göcek'e yapılan katı ve sıvı atık alım noktaları yeterli değil. Göcek'te demirli vaziyette yaklaşık bin tekne var. Yılda yaklaşık 20 binin üzerinde tekne Göcek koylarına giriş ve çıkış yapıyor. 30'a yakın tekne ile günübirlik tur yapılıyor. Bu kararın bu tekne sahiplerini nasıl etkileyeceğini değerlendireceğiz. Biz Göcek beldesinin doğal güzellikleriyle gündeme gelmesini istiyoruz. Alınan kararların içinde çok güzel ve olumlu olanlar da var."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...