Göksel'den "nükleer konser"

Mersin Nükleer Karşıtı Platform ve Greenpeace'in katkılarıyla düzenlenen Göksel konserinde Mersin'liler hükümetin nükleer santral planlarını protesto etti.

18.03.2010 - 09:59

Göksel'den "nükleer konser"

Mersin, Barış Meydanı'nda halka açık düzenlenen Göksel konseri sırasında, yaklaşık iki bin izleyici, hükümetin Akkuyu için planladığı nükleer santral planlarını protesto etti. Greenpeace Akdeniz'den yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Mersinliler 'Ampulünü Rüzgar ile Yak', 'AKP Nükleer AŞ' ve 'Erdoğan Suçlu Akkuyu Güçlü' gibi pankartlarla hükümetin Rusya ile yaptığı işbirliği anlaşmasına karşı çıktı.

Geçtiğimiz aylarda Başbakan Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin arasında nükleer santral tesisi konusunda işbirliği ortak beyannamesi imzalanmıştı. Kamuoyu ile hiçbir detayı paylaşılmayan anlaşma ile hükümet Nükleer Santral İhalesi Yasasına yönelik Danıştay kararını ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarını devre dışı bırakmayı hedeflemişti.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker “Mersin halkı bugün hükümetin nükleer tehdidi yaşamlarına sokmaya çalışmasına haklı tepkilerini gösterdi. Greenpeace olarak bir haftadır Mersin'de bulunuyoruz; gittiğimiz her yerde Mersinlilerin nükleer enerji planlarına karşı tepkilerinin göz ardı edildiğni düşündüğünü ve yürütülen anti-demokratik sürece yönelik itirazlarını gördük” dedi ve ekledi “Ancak bu kirli ve pahalı anlaşma sadece Mersin halkının değil bütün Türkiye'nin zararına olacak. Hükümet kendi halkına rağmen sürdürdüğü nükleer inadından bir an önce vazgeçmeli”.


Konser sırasında 'Sabır, Sabır ya Sabır' şarkısını söylerken bu şarkıyı bir türlü bizi dinlemeyen yetkililere itaf eden Göksel, 10 yıldır Greenpeace destekçisi olduğunu belirtti. İzleyenleri Greenpeace’e destek olmaya çağıran Göksel, yalnızca Mersin ve Sinop’ta değil Türkiye’nin hiçbir yerinde nükleer santral istemediğini söyledi.

Konser öncesinde ise konuşmalarında Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, Akkuyu'nun bağlı olduğu Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale ve Akkuyu köylüsü Mehmet Amca ve Greenpeace eylemcisi Bahadır Çam, 34 yıldır devam eden bu mücadelenin hiçbir zaman sona ermeyeceğini belirtti. Konuşmacılar ne Sinop'ta ne de Mersin’de nükleer enerji istemediklerini ve bu konuda sivil örgütlenmeyi ve mücadeleyi bırakmadan sürdüreceklerini söylediler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...