Google: Gerçekten çok üzgünüz

İnternet devi, sunucularında yaşanan bir sistem hatası nedeniyle verdiği hizmet yavaşladığı için özür diledi.

Google: Gerçekten çok üzgünüz

Hizmetlerinin anormal şekilde yavaşladığını ve bir süre tamamen durduğunu belirten İnternet devi, Perşembe akşamı yaşanan sistem hatası nedeniyle yaptığı bir açıklamada, kullanıcılarından özür diledi.

Yapılan açıklamada, sistem hatası sırasında bir veri kaybı veya zaiyat yaşanmadığı ancak, düşük sayıda Google Mail (Gmail) kullanıcısının aldığı hizmetin bir süreliğine duraksadığını, veri kaybının ise yaşanmadı belirtildi.

Google'ın dünya genelinde 30 veri merkezi bulunuyor. Yaşanan hata, Asya'dan gelen trafiği karşılayan sistemlerin birinde oluştu. Bu durum diğer sunucuların aşırı yüklenmesine neden olarak hizmet kalitesini düşürdü.

Google'ın operasyon yöneticisi Urs Höelzle tarafından yapılan resmi açıklamada, arızanın Google kullanıcılarının tamamının %14'ünü etkilemiş olabileceği belirtildi. Problemin Google AdSense, Analytics, Docs, Maps gibi birbirleri ile ilişkili tüm Google hizmetlerinde görüldüğü açıklandı.

Höelzle, arızanın tamamen bir trafik karmaşası olduğunu, hatanın "New York'tan San Fransisco'ya uçmak isterken, yanlışlıkla Asya'da bir ülkeden aktarma yapılmasına" benzediğini ifade etti.

Hizmetin neden böylesi bir hatayla karşılaştığı henüz bilinmiyor, ancak Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde kullanıcılar yapılan yorumlar, bu yavaşlığın Google'ın hizmet yükümlülükleri anlaşmasında belirttiği "Yıl boyunca en fazla 9 saatlik servis kesintisi" koşulunu ihlal ettiği yönünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...