Google, neleri cevaplayabilir?

Google, arama sonuçlarını gelştirmek için, bir internet bilgi veritabanı şirketi olan Metaweb’i satın aldı.

Haberler 18.10.2010 - 17:04

Google, neleri cevaplayabilir?

Internet arama devi, Cuma akşamı (16 Temmuz) şirketin blogundan yaptığı açıklamayla yaptığı satın almayı duyurdu.

Google ürün yönetimi direktörü Jack Manzel şunları yazdı: “Dünyadaki her şeyle ilgili bir veri tabanı bulunan Metaweb’i satın aldık. Birlikte çalışarak aramaları geliştirmeyi ve interneti herkes için daha zengin ve anlamlı kılmak istiyoruz.

‘Rich snippets’* ve ‘search answers feature’** gibi eklentilerle internet anlayışımız geliştiriyoruz ve aramayı daha iyi bir hale getirmeye çalışıyoruz.

Mesela Google’a “Barack Obama birthday” (Barack Obama’nın doğum günü) yazın cevabı hemen ekranın üstünde göreceksiniz. Ya da “events in San Jose” (San Jose’deki etkinlikler) yazın önemli etkinlikleri ve tarihlerini gösteren bir liste bulacaksınız.

Bu tarz bilgileri size sunabiliyoruz çünkü gerçek insanları ve gerçek olayları anlayabiliyoruz.

Peki, “Batı yakasında 30 bin dolardan düşük ücretli kolejler” ya da “40 yaşının üzerinde en azından bir Oscar kazanan aktörler” gibi bilgileri edinmek isterseniz ne olacak? Bunlar zor sorular. Bu yüzden Metaweb’le anlaştık, çünkü birlikte çalışarak çok daha isabetli cevaplar sağlayabileceğimize inanıyoruz.

Ayrıca Metaweb’in sahibi olduğu kullanıma açık veritabanını daha da genişleterek ücretsiz bir hizmet olarak sunmak istiyoruz. Böylece internet herkes için çok daha geniş bir bilgi kaynağı olacak.”

Google geçtiğimiz günlerde, bir uçuş bilgi yazılımı şirketi olan ITA’yı da bünyesine katmıştı. Böylece Google müşterilerine uçuşlar hakkında, uçuş tarihi, bilet ücreti, uçuş süresi vb. bilgiler sağlamayı da planlıyor.

* Google’da yapılan bir aramada çıkan sonuçlara 'diğer kullanıcıların verdiği oy’, ‘aranan restoranın, otelin fiyat aralığı’ vs. gibi aramayla ilgili, bir satırlık, kısa bilgilerin arama ekranında kullanıcıya sunulmasını sağlayan uygulama.

**Aranılan eğer kesin bir bilgiyse, Google’ın bu bilgiyi içeren birkaç siteden bulduğu cevabı arama ekranının en üstünde göstermesini sağlayan uygulama.

Sayfa Yükleniyor...