Gül: Libya'da eski yönetime yer yok

Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı'yla görüşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Artık Libya'da eski yönetime yer yok'' dedi.

Haberler 23.05.2011 - 20:21

Gül: Libya'da eski yönetime yer yok

Libya lideri Muammer Kaddafi’nin başına 400 bin dolar ödül koyduğu Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil Ankara’daydı.

En üst düzeyde kabul gören Abdülcelil, temaslarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşerek başladı.

Abdülcelil, kendisini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül'den Libya'daki geçiş sürecine ilişkin destek istedi.

Cumhurbaşkanı Gül de, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı'na baskı ve zulümden uzak yeni bir düzenin gecikmeden kurulması gerektiğini ve sürecin uzun sürmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Artık Libya'da eski yönetime yer yok" mesajı verdi.

Geçici Konsey'in intikam duygusu içinde hareket etmemesinin önemine işaret eden Gül, konseyin bütün Libyalıları kucaklaması ve kaosa meydan vermemesi gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı'na 'nin geçiş sürecinde her türlü desteği sağlamaya hazır olduğunu da iletti.

‘ÜLKE TÜRK BAYRAKLARI İLE DONATILDI’
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Abdülcelil, Erdoğan'ın Kaddafi’ye yönetimi bırakması çağrısı yaptığı gün ülkenin Türk bayrakları ile donatıltığını anlattı.

Abdülcelil görüşmede şunları söyledi, “Libya halkı, baştan beri Türkiye'nin vereceği desteğin özlemi içindeydi. Olimpiyatlarda, UEFA karşılaşmalarında evlerine Türk bayrağı asan Libyalılar Türkiye'den destek bekliyordu. Biz, hep barışçıl bir çözüm istedik. Türk kardeşlerimizce hazırlanan yol haritasını destekliyoruz. Ama öncelikle Kaddafi ve ailesi Libya'dan ayrılmalıdır.”

Muhalif lider,  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla da biraraya geldi. Görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

TANINMA YOK, DESTEK VAR
Ankara, Geçiş Konseyi'ni Libya'nın meşru hükümeti olarak tanımadı. Ancak, destek sözü verdi. Türkiye'nin Tunus'taki Libyalı mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için de elinden geleni yapacağı kaydedildi. 

ABD YÖNETİMİ BİNGAZİ'DE
Amerikan yönetimi Libyalı isyancılarla üst düzeyde görüşmeler yapıyor.

ABD Dışişleri Müsteşarı Jeffrey Feltman bu amaçla Bingazi'de bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...