NTV

Gül: O sayfaları tekrar açarsak...

Anadolu Ajansı

Türkiye

Cumhurbaşkanı Gül, ''Ermeni soykırımı iddiaları Türkiye’de araştırılıyor mu?” sorusu üzerine ''O sayfaları bugün tekrar açacak olursak çok şeyler açılır. 1. Dünya Savaşı'nda en büyük acıyı Türk milleti çekmiştir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dokuzuncu Türkçe Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi'ne katıldığı Nahçıvan'da basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve dışişleri bakanlarının da katıldığı toplantıya ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, görüşmede hem Türk-Azeri ilişkilerinin hem Kafkaslar'daki son durumun kapsamlı bir şekilde ele alındığını söyledi.

Gül, ''Neticeye ulaşmak nedir? Tüm Kafkaslarda problemleri rızayla çözmek ve neticede barışı hakim kılmak, istikrar ve güveni hakim kılmaktır. Bu yönde çok çalışmalar yapılıyor. Sayın Aliyev de bu çalışmaların içinde. Ayrıca sürekli bilgilendirildikleri için onların da Türkiye'ye olan güveni tamdır, bizim de aynı şekilde tamdır'' diye konuştu.

''Ermeni diasporası, kampanyasını yoğunlaştırıyor. Türkiye'de Ermeni tehciri yeterince araştırılıyor mu, tartışılıyor mu?'' sorusu üzerine Gül, 1. Dünya Savaşı'nın ortaya çıkardığı şartlara değindikten sonra şöyle devam etti: ''O sayfaları bugün tekrar açacak olursak çok şeyler açılır. Tabii ki acıları herkes çekmiştir. En çok acıyı Türkler çekmiştir. Sadece Anadolu'da değil, Balkanlar'da Türkler acı çekmiştir. 3 milyona yakın Balkan Türkü yerlerini terk etmiştir. Dünyanın her yerinde çok acılar olmuştur. Bunlar maalesef savaş ortamının ortaya çıkardığı acılardır. Biz bu acıları paylaşıyoruz. Arzu ederim ki hiç acılar çekilmesin. Ama nasıl olduğu, ne olduğu, nasıl kışkırtmaların yaşandığı, nasıl provokatif eylemlerin yapıldığı ancak arşivden açılıp bakılırsa doğrusu o zaman görülecektir. Ama 1. Dünya Savaşı'nda en büyük acıyı Türk milleti çekmiştir. Bunu da herkes bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra bu acıları yeni nesillere taşımamak için Türkiye bunu dünya kamuoyuna yıllarca taşımamıştır.”