İstanbul Valisi Muammer Güler, İkitelli'deki su baskınlarıyla ilgili saat 10.00 sularında NTV'ye açıklamalarda bulundu.

İlişkili Haberler


Vali Güler, şunları söyledi:

"Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde, Doğal Afet Koordinasyonu, 23. Piyade Tümen Komutanımız ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ile beraber bütün ilgililer son bir değerlendirme yapıyoruz. Ayamama Deresi ve Başakşehir’den gelen suların Basın Ekspres Yolu’nu kapatması sonucu o bölgedeki işyerlerinin bulunduğu alanda büyük bir göllenme oluştu. Bunu çözmeye çalışıyoruz.

Dünkü yağışa paralel olarak bugün sadece İkitelli bölgesinde metrekareye düşen yağış 181,2 kilogramdır. Dünde 32 kilogram olduğuna göre, bu bölgeye 227,6 kilogram su düşmüştür. Bu son 80 yıllık ortalamanın üzerinde bir rakamdır. Çatalca ve Silivri için bu rakam 235 kilograma kadar ulaşmıştır.

'YOLU KAPATACAĞIZ'
Ekspres Yolu’nu yarın, öbür gün hatta Cuma günü gelecek yeni bir yağışlı hava dalgasının etkisine göre çok erken saatlerde kapatacağız.

'KURTARILMAYI BEKLEYEN YOK'
Yağışlı havalarda vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını kullansınlar. Şu anda Büyükşehir Belediyesi’nde bütün noktaların görüntüsü var. Su baskını olan yerlerde araçlarının başında olan vatandaşlarımız yok değil ama hiç birisinin şu anda mahsur kalıp sel tehlikesine maruz kalan bir durumu can güvenliği açısından yok. Çok sayıda bot Çatalca ve Silivri’den bu yöne kaydırıldı. İş makineleri de yoğun bir şekilde çalışıyor. En sıcak bilgiyi söylüyorum; helikopterlerden aldığımız bilgiye göre can güvenliği yönünden bekleyen bir kişi yok.

Yağış, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçiyor. Yarın ve öbür günde aralıklı yağış devam edecek. Ama Cuma akşamından itibaren çok aşırı bir yağışın yine Çatalca-Silivri bölgeleri dahil olmak üzere Avrupa Yakası’nda da devam edeceğini biliyoruz. Bu bölgelerde trafiğe kapatacağımız yerler var, helikopterleri konuşlandıracağımız yerler var."

Daha sonra AKOM'dan beraberindeki heyetle helikopterle havalanan İstanbul Valisi Güler, sağanak yağıştan olumsuz yönde etkilenen ve sel basan İkitelli, Silivri ve Çatalca bölgelerinde havadan inceleme yaptı.