Gül'ün dosyası inceleniyor

Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Cumhurbaşkanı Gül hakkında özel evrakta sahtecilikten soruşturma açılması yönündeki talebi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından değerlendiriliyor.

21.05.2009 - 18:23

Ankara'da adliye sarayındaki Deniz Feneri basın toplantısında gazeteciler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki kararı da savcılara yöneltti. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında 'Kayıp Trilyon' davasındaki takipsizlik kararını kaldırmasıyla ilgili soruları Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral yanıtladı.

Kayral, şu anda dosyanın inceleme aşamasında olduğunu, incelendikten sonra o konuda görüş bildireceklerini söyledi.

Kayral, "Kapsamlı bir dosya. Bunun yanında, tabi ki tartışılacak hukuki anlaşmazlıklar var. İncelenecek bundan önceki anayasa ve şimdiki anayasamız var. Bunların hepsinin takdir edilmesi  lazım. Biz bunları takipsizlik kararının içinde irdelemiştik. Bir de Ağır Ceza Reisi arkadaşımızın söylediği hususlara göre değişik bir çalışma da yapacağız" dedi.

"Dava açma süresinin aşıldığı ve ortada usulsüzlük olduğu iddiaları doğru mu?" sorusuna, Kayral, "Onlar, biz bir karar verirsek ortaya çıkacak" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı ile ilgili ilk başvuruya takipsizlik kararı veren savcı da olan Nadi Türkarslan ise dosyanın inceleme aşamasında olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Kapsamlı bir dosya, tartışılacak görüşler var. Gerekli inceleme yapılarak bir görüş bildireceğiz. Sincan Mahkemesi bizim görüşümüzün aksine bir karar verdi, farklı bir görüş oluştu. Tartışılacak hukuki bir anlaşmazlık var. İnceleyip gereğini yapacağız."

Gazetecilerin soruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Adalet Bakanlığı'na konuyla ilgili henüz evrak göndermediklerini, bakanlığın kanun yararına bozma talebi olup  olmadığını bilmediğini söyledi.

Boyrazoğlu, bu yöndeki başka sorular üzerine, "Bizim takipsizlik kararında ne demek istediğimiz açık olarak yazılmış durumda. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi de bizim kararımızı kendine göre doğru bulmamış, takipsizlik kararını kaldırmış. O konuda bir yorum yapmak bize düşmez. Yasal yol neyse sürece uyacağız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...