Güneş teknesi

Zonguldaklı üniversite öğrencileri, yapımına başladıkları ve Mavi Bayraklı plajlarda kullanılabilecek şekilde tasarladıkları gezi teknesini 2010 yılında tamamlayacak.

Anadolu Ajansı 26.05.2009 - 10:07

ZONGULDAK - Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tasarım ve Uygulama Araştırma Kulübü üyesi makine mühendisliği bölümü öğrencileri, hazırladıkları ''Kompozit Gövdeli Güneş Teknesi'' projesi kapasımında, hasarlı bir tekne kalıbı bularak çalışmaya başladı.

Üniversitenin atölyesinde teknedeki çatlakları kendi imkanlarıyla gideren öğrenciler, 4-6 kişilik tasarladıkları gezi teknesinin mekanik aksamı, iç donanımını ve güneş panellerini yerleştirerek 2010'da ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmayı planlıyorlar.

ZKÜ Makine Mühendisliği Bölümü Mekanik Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yetmez,  temiz ve yenilebilir sınırsız enerji kaynaklarının kullanılması amacıyla projenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Güneş enerjili teknelerin çevreyle dost olduğunu, Mavi Bayraklı plajlarda kullanılabileceğini anlatan Yetmez, şu bilgileri verdi: ''Güneş teknesi projesini üniversite olarak hedeflerimiz arasına yerleştirdik. Günümüzde petrol rezervlerinin her geçen gün tükenmesi ve doğal gazda dışarıya bağımlılığın azaltılması çalışmaları kapsamında yenilebilir enerjiye yönelinmesi çok önemlidir. Bu amaçla öğrencilerimiz tekneyi yapmaya başladılar. Projenin toplam maliyeti 20 bin lira olarak belirlendi. Teknemiz iki motor, akü ve güneş panelleriyle çalışacak. Tekne ilk etapta 4-6 kişilik tasarlandı. Çalışmaları 2010'da bitirmeyi hedefliyoruz. Ardından da ulusal ve uluslararası yarışmalara katılacağız.''

ZKÜ Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi ve proje sorumlularından Yavuz Adıgüzel de teknenin kalıp işini kendi imkanlarıyla yaptıklarını, maliyeti yönünden sıkıntı yaşadıkları için projeyi 2010'da bitirebileceklerini belirtti.

Adıgüzel, dünyada fosil yakıtlar nedeniyle yaşanan çevre kirliliğine karşı yenilenebilir enerji kaynaklarının önem taşıdığını, teknelerin turistik bölgelerde doğayı koruyan özelliğiyle kullanılabileceğini kaydetti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...