Halit Refiğ Zincirlikuyu Mezarlığındaki kabri başında anıldı. Refiğ için mezarı başındaki anma törenine eşi Gülper Refiğ, sinema sanatçısı Müjde Ar, Gazeteci yazarlar Taha Akyol ve Haluk Şahin'in de aralarında bulunduğu aile yakınları ile sevenleri katıldı.

Okunan Kuran-ı Kerim ve duaların ardından konuşan sinema sanatçısı Müjde Ar, merhum Halit Refiğ'in fikirleri ve eserleri ile her zaman yaşadığını ifade ederek, ''Onun aramızdan ayrıldığını hiç düşünmüyoruz. Her dost sohbetimizde onu saygıyla, sevgiyle anıyoruz'' dedi.

Gazeteci Taha Akyol da Halit Refiğ'in sinema ve düşünce hayatımızın en büyük isimlerinden biri olduğunu dile getirerek, ''Edebiyat tarihimizde Kemal Tahir ne ise sinema tarihimizde de Halit Refiğ odur. Eserleri sonsuza kadar yaşayacaktır. Allah rahmet eylesin'' dedi.

Gülper Refiğ de eşinin dostlarına adeta bir aşk ile bağlı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Hayattan hiçbir beklentisi yoktu. Hiç kimseden hiçbir şey istemedi, dostları ona yetiyordu. Hangi inançtan olursa olsun, hem ülkesinde hem de dünyada insanların huzur içinde bir arada yaşayabilmesi hayali vardı. Onun bu hayalini anımsattınız. Hepinize teşekkür ediyorum.''