Harikalar denizi: Büyük Set Resifi

Uzaydan görülebilen tek canlı; Büyük Set Resifi... Doğanın mucizelerini barındıran Büyük Set Resifi'ndeki inanılmaz yaşam, üç bölümlük belgeselle  NTV'de ekrana gelecek...

Haberler 24.08.2012 - 12:47

Harikalar denizi: Büyük Set Resifi

Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef) Avustralya'nın kuzeydoğusunda 2,600 km genişliğe yayılmış dünyanın en büyük resif sistemi. 344,400 km² alanı ile Büyük Set Resifi yaşayan bir organizma. O yüzden de Büyük Set Resifi uzaydan görülebilen tek canlı olarak tanımlanıyor.

Büyük Set Resifi, tam bir doğa harikası. İçinde binlerce canlıyı barındırıyor. Mink balinası, kambur balina ve mavi balina gibi birçok balina, ve dugong gibi soyu tehlikedeki birçok deniz memelisi, 6 çeşit deniz kaplumbağası ve 1 milyondan fazla balık, mercan, köpekbalığı, vatoz, denizanası... Hepsi Büyük Set Resifi'nin sakinleri arasında... Tüm bunlar bu alanın 1981 yılında Dünya Mirasları arasına alınmasını sağladı...

Büyük Set Resifi, her yıl binlerce dalgıç ve şnorkel meraklısını buraya çekiyor. Mercanların yanısıra burada dalgıçlar ikibinden fazla balık türü, yunus, kaplumbağa ve dugong’larla (Asya deniz ineği) birlikte yüzebiliyorlar. Ayrıca yine bu sularda dörtyüz çeşit mercan ve dörtbin çeşit yumuşakça, sünger çeşitleri, anemonlar, deniz solucanları ve kabuklu deniz hayvanları da var.

İşte bu doğa mucizesi "Harikalar denizi: Büyük Set Resifi" adlı üç bölümlük bir belgeselle ekranlara geliyor. NTV'de yayınlanacak olan belgeselde, 2000 kilometre uzunluğundaki bu olağanüstü doğa mucizesindeki hayat en küçük ayrıntısına kadar gözler önüne seriliyor.

Belgeselin ilk bölümünde resifin sıradışı yapısı ele alınıyor. Bu sıradışı yapıdaki doğal yaşam ekrana geliyor. Bu yaşamda hem rekabet hem de dayanışma iç içe...

Avcı yılanlardan, köpekbalıklarına, kavgacı mercanlardan, korsan balıklara doğanın hiç bilmediğiniz bir yüzü ile karşılaşacaksınız.

Belgeselin ikinci bölümünde ise Büyük Set Resifi'ndeki sualtı görüntüleri buradaki olağanüstü hayatı ekranlara taşıyor. Büyük Set Resifi'ndeki yüzlerce ada ve gizemli derin sulardaki deniz bahçeleri... Buradaki hayat; hava, dalgalar, güneş ve ayın konumuna göre sürekli olarak değişiyor. Sualtında çekilen inanılmaz görüntüler doğanın ritmini yansıtıyor.

Belgeselin son bölümünde ise Büyük Mercan Resifi'nin gezegenimiz için ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor. Binlerce canlı Büyük Set Resif'ine gelebilmek için binlerce kilometre yol katediyor. Ancak bu doğal mucize de tehdit altında. Büyük Set Resifi için iklim değişikliği büyük bir tehlike.

Büyük Mercan Resifi, daha önce hiç rastlanılmayan görüntüleriyle üç bölümlük belgeselde ekrana geliyor ve sırlarını açıklıyor...

Harikalar denizi: Büyük Set Resifi 1 Eylül Cumartasi günü NTV'de...


Sayfa Yükleniyor...