Hawking’den çocuklar için ‘Zamanın Kısa Tarihi’

Ünlü fizikçi Stephan Hawking, kızı Lucy ile birlikte çocuk kitabı yazdı. Kitabı okuyanlar evrende seyahate çıkarken, bir taraftan da kozmoloji ve fiziğin temel bilgilerini öğrenecek.

19.03.2009 - 15:12

Hawking’den çocuklar için ‘Zamanın Kısa Tarihi’

‘Zamanın Kısa Tarihi’ adlı kitabıyla milyonlarca insanı kozmolojinin temellleri ve karadeliklerin yapısı ile tanıştıran Stephan Hawking, şimdi de çocukları evrenin derinliklerine bir yolculuğa çıkarıyor.

Kızı Lucy ile birlikte yazdığı ‘Geroge’un Kozmik Hazine Avı’ adındaki kitapla Hawking, evren hakındaki üç önemli soruyu çocuklarla paylaştı; ‘Evrende yalnız mıyız?’, ‘Karadeliklerin içinde neler oluyor?’ ve ‘Big Bang’de neler oldu?’

Kitabın konusu kısaca şöyle: George’un en iyi arkadaşı Anne’in yardıma ihtiyacı vardır. Anne’in babası bir uzay programında çalışmaktadır ama işler ters gider. Proje çerçevesinde Mars’a yollanan robot garip davranışlar sergilemektedir ve Anne, babasının bilgisayarındaki olağan dışı mesajların buna neden olduğunu keşfetmiştir.

George ve Anne bilgisayardaki mesajın peşine düşerler. Bu uzaylılardan gelen bir mesaj olabilir mi? Evrenin bir yerlerinde yaşam olabilir mi? Uzaylılarla nasıl konuşulabilir ve konuşabilirsek onlara ne söylenmeliyiz? Bu sorular etrafında iki çocuk bir uzay macerasına başlar.

Popüler bilim dergisi New Scientist’e kitabını anlatan Hawking kitabının önemi hakkında şunları söyledi: “Çocuklar için yazmak benim için çok önemli. Çocuklar her zaman sorular sorar; bu nedir, nasıl çalışır, niye böyledir... Çoğu zaman onların aptalca sorular sordukları söylenir ama gerçekte büyükler, bu sorulara cevap veremediği ve aptal görünmemek için bunu söylerler.

Çocukların ve gençlerin merak etmeyi ve ‘Neden’ diye sormaları önemlidir. Merak etmeye devam ettiğim için ben de bir çocuk sayılırım.

Çocuklar kara deliklerle ilgili konularda büyülenmiş gibiler ve bana sürekli bu konuda sorular soruyorlar. Ben de bu konuların basit bir dille anlatılmasının güzel bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu kitabı okuyacak çocukların içinden bir kaçının ileride ‘Zamanın Kısa Tarihi’ni de okuyacaklarını düşünmek güzel...”

KARA DELİĞE DÜŞERSEK NE OLUR?

Stephan Hawking kitabı kızı Lucy ile birlikte yazdı. Stephan Hawking kitabı kızı Lucy ile birlikte yazdı.

Stephan Hawking çocuklar için yazılacak kitabın güzel bir fikir olacağını düşünse de, kitap yazma fikri ilk olarak kızı Lucy’den çıktı. Lucy Hawking kitabı yazmaya ilk karar verişini şöyle anlattı: “Çocukların sürekli babama gelip ‘eğer karadeliğe düşersek neler olur’ diye sorduğunu farkettim. Babam da onlara güzel, anlaşılır ve komik cevaplar veriyor, büyükler de babamın verdiği cevapları dinlemek için etrafında toplanıyordu. Ben de fizikle ilgili maceralı bir hikaye yazmanın eğlenceli olacağını düşündüm. İlk başta bu, çocuklar için küçük çaplı bir anlatı olacaktı ama sonra kitabı geliştirdik.”

320 sayfalık ‘George’un Kozmik Hazine Avı’, önümüzdeki ay ABD’de satışa sunulacak ama internetten satış yapan pek çok site önceden siparişleri kabul ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...